poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Americký zákon má zpřísnit bezpečnostní předpisy pro kapsle do myček nádobí

12.3.2015

V USA čeká na schválení zákon, který zavádí povinnost výrobců upravit podobu gelových kapslí do myčky tak, aby dětem nepřipomínaly lákavé sladkosti. Změnou by měly projít i obaly, v nichž se kapsle prodávají. Přibýt by měly další bezpečnostní pojistky a podobná varování, jaká jsou třeba u léků. Informuje o tom americký server Consumerist.

Jak píše Consumerist, za poslední tři roky se v USA kapslemi do myčky otrávilo až 17 tisíc dětí, dvě pak na následky otravy zemřely. Nová pravidla pro prodej gelových kapslí by měla změnit bezpečnostní prvky balení i podobu samotných kapslí.

Pestrobarevné kapsle různých tvarů připomínající bonbony či kousací hračkyjsou pro děti velkým lákadlem, jejich nebezpečí navíc často tkví v tom, že fólie, v níž je mycí prostředek obsažen, se při kontaktu s vodou či jinou tekutinou rychle rozpouští. Pokud si tedy dítě strčí kapsli do úst, její obsah mu snadno může poleptat útroby. Nebezpečný je i kontakt obsahu kapslí s pokožkou či očima. Nové bezpečnostní prvky by měly dětem znemožnit, aby se ke kapslím dostaly.

Z obalů gelových kapslí by měly zmizet průhledné prvky, přibýt by naopak měla výrazná varování. Samotné kapsle by pak měly být jednobarevné a mít jednoduchý tvar. Autor zákona, senátor za Illinois Dick Durbin, přirovnává navrhované bezpečnostní předpisy za srovnatelné se současnými bezpečnostními standardy, které platí například pro léky či čističe odpadu.

Spotřebitelé, včetně americké Unie spotřebitelů (Consumers Union) návrh zákona vítají. Zavedení nových standardů je podle nich nevyhnutelné, v současné době se může malé dítě dostat ke kapslím už během pár sekund. Vývoj bezpečnostních předpisů pak podle zástupců Unie spotřebitelů neodpovídal vývoji na trhu.

Kampaň za zpřísnění přepisů pro gelové kapsle do myčky v Evropě chystá Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Samotní výrobci sdružení do organizace AISE pak spustili kampaň „Keep caps from kids“, která si klade za cíl osvětu v oblasti používání a skladování kapslí.
 

Související články