poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Parodontax v reklamě zbytečně děsí spotřebitele

16.3.2015

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo vystoupila proti agresivní reklamě na zubní pastu Parodontax. Nelíbí se jí totiž, že výrobce pasty spotřebitele děsí ztrátou zubů při jakémkoliv krvácení z dásní a svůj výrobek prezentuje jako jediný prostředek, který tomu může zabránit.

Spotřebitelské organizaci vadí hlavní sdělení reklamy, že jakmile spotřebitel začne krvácet z dásní, hrozí mu paradontóza čili zánět dásní, při němž může přijít o chrup. Altroconsumo se nelíbí výhružný tón reklamy, navíc uvádí, že krvácení z dásní může mít daleko více příčin než jenom paradontózu. Na reklamu tak podala stížnost k italskému antimonopolnímu úřadu a Institutu pro regulaci reklamy.

Altroconsumo v návaznosti na tento případ spouští novou službu – zubařskou poradnu. Na ni se budou moci obrátit spotřebitelé, pokud se budou chtít poradit o svých dentálních obtížích či podat stížnost na služby svého zubaře.

Spotřebitelská organizace také upozorňuje, že krvácení dásní může znamenat například pouhé podráždění. Pokud se s ním spotřebitelé setkají, měli by nejprve vyhledat svého lékaře a nenechat se mást tvrzeními v reklamě. Navíc i zánět dásní je léčitelná nemoc, která rozhodně nemusí končit ztrátou chrupu.

Podobným tématem se dříve zabývala například americká Consumer Reports když se zaměřila na domácí sady pro bělení zubů a ústní vody s bělícím účinkem. Její test je uznal za bezpečné při užívání v doporučeném množství. Spotřebitele pouze varovala před pastami a přípravky s mikročásticemi, které mohou zvyšovat citlivost zubů. U ústních vod by se pak měli ohlížet i na obsah alkoholu, který může ústní dutinu nadměrně vysušovat.
 

Související články