poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drahé zákaznické linky mají i v Nizozemsku

13.4.2015

Nejen čeští spotřebitelé mají problémy s drahým voláním na zákaznické linky obchodníků, podobná situace je například i v Nizozemí. Průzkum spotřebitelské organizace Consumentenbond ukázal, že některé společnosti stále používají pro komunikaci se zákazníky vysoce zpoplatněné devítkové linky, přestože takové jednání zakazuje zákon.

Podle zákona nesmějí prodejci a poskytovatelé služeb za volání na zákaznickou linku účtovat více než za volání na běžnou linku, případně účtovat více než jedno euro za celý hovor, byla-li použita jiná než běžná pevná linka. Průzkum spotřebitelské organizace Consumentenbond prokázal, že nešvar používání vysoce zpoplatněných devítkových linek se týká zvláště nízkonákladových leteckých společností a e-shopů.

Consumentenbond se nejčastěji setkala s tím, že prodejci na výrazném místě, například na úvodní stránce webu, uvedli devítkovou linku, zatímco k levnému číslu infolinky se musel spotřebitel složitě proklikávat. Existují ale i jiné kličky. Některé e-shopy uváděly, že infolinka za běžnou cenu je pouze pro zákazníky se zbožím v záruce. Jiní ospravedlňují vysoké zpoplatnění hovorů tím, že na čísle infolinky poskytují poradenské služby, popřípadě prezentují dražší linku jako expresní.

Takové praktiky jsou ovšem v Nizozemí nezákonné. Obdobná úprava by měla platit ve všech zemích Evropské unie. Evropská směrnice totiž říká, že pokud obchodník provozuje telefonní linku vyhrazenou pro záležitosti týkající se uzavřených smluv, spotřebitel nesmí za hovor platit vyšší částku, než je běžná sazba.

Drahé infolinky jsou v současnosti i jedním z hlavních témat dTestu. Nezákonné použití drahých devítkových linek v České republice sice téměř vymizelo, častějším nešvarem je však používání modrých a bílých linek. Ty bývají dražší než běžné linky a operátoři navíc volání na ně nezapočítávají do volných minut.

Cílem dTestu je přesvědčit obchodníky, aby takové linky nepoužívali jako jediný kontakt pro zákazníky a také zvýšit povědomí spotřebitelů o tom, co vlastně takovéto „osmičkové linky“jsou. Mnozí se totiž mohou domnívat, že pokud číslo začíná osmičkou, jedná se o bezplatný hovor. Tak tomu však je pouze u zelených linek, které začínají předvolbou 800 

Související články