poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Youtube – za peníze bez reklam, pro děti s reklamou

4.5.2015

Youtube plánuje zavedení předplatného, které umožní sledovat videa bez reklam. Jiná nová služba, aplikace Youtube Kids, která by měla filtrovat obsah nevhodný pro nejmenší, má první problémy. Podle amerických úřadů nedostatečně odděluje skutečný uživatelský obsah od reklam.

Již minulý rok v listopadu Youtube ve zkušebním provozu spustila službu Music Key, která umožnila za poplatek sledovat videa či hudební klipy s předstihem před ostatními uživateli, bez reklam a s možností offline přehrávání. Nyní plánuje službu rozšířit o jednodušší formu předplatného, která by uživatelům z přehrávání pouze odstranila reklamy.

Datum spuštění ale zatím neoznámila, stejně tak ani cenu předplatného. Mnozí uživatelé vidí tuto službu jako zbytečnost, reklamy jde totiž zdarma zablokovat některými rozšířeními prohlížeče.

Jiná nová služba, kterou Youtube poskytuje, také čelí kritice. Jedná se o dětskou verzi videoportálu známou pod názvem Youtube Kids. Ta by měla filtrovat obsah nevhodný pro děti, zakázána je na ní adresná reklama. Podle amerického zákona o ochraně dětí na internetu tato verze služby nesmí sbírat žádná osobní data o svých uživatelích.

Americká vládní agentura Federal Trade Comission (FTC) však již nasbírala velké množství stížností od asociací rodičů. Stěžují si zejména na reklamu, která je sice na portálu neadresná, zato však všudypřítomná. Vadí jim především reklamní videa výrobců hraček, která jsou na dětskou verzi Youtube nahrána jako klasická videa a zařazena do seznamů přehrávaných videí. Pro ilustraci, mezi recenze dětských hraček či uživatelská videa s animovanými panáčky z Lega se tak snadno dostane neoznačená reklama na nové stavebnice.

Zástupci rodičů prohlašují, že takovou reklamu není dítě schopné rozeznat od obvyklého obsahu Youtube. Nahrávání reklamních videí bez jasného označení navíc porušuje pravidla o transparentnosti reklamy, která FTC nastavila. Ve výsledku podle sdružení rodičů nová služba nejenže porušuje zákon, ale i svá vlastní pravidla o reklamě.

Zákon o ochraně dětí známý pod zkratkou COPPA vyžaduje pro zacházení s osobními údaji dětí pod třináct let souhlas jejich rodičů. Jelikož takové ověřené potvrzení je pro poskytovatele služeb relativně náročné získat, je COPPA důvodem, proč je většinu aplikací či služeb na internetu možné využívat až od třinácti let. Reklama zaměřená na děti je aktuálním tématem i v jiných oblastech světa. Po celé Evropské unii například probíhá snaha o omezení reklamy na nezdravé jídlo cílené na děti. V Rakousku soud zakázal distribuci školních sešitů, v nichž téměř polovina stránek obsahovala reklamu obchodního partnera školy.

Související články