poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Robotelefonáty obtěžují americké spotřebitele, nově je lze blokovat

5.8.2015

Zatímco čeští spotřebitelé si stěžují na klasický telemarketing, američtí jsou pod palbou robotelefonátů. Jak uvádí spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR), někteří jsou jimi obtěžováni až desetkrát denně. Nový americký zákon o telekomunikacích ovšem již umožňuje robotelefonáty filtrovat či blokovat speciálními přístroji.

Consumers Reports uvádí příklad devětasedmdesátileté Elizabeth Osbornové, jíž si provozovatelé automatizovaných telefonátů vysloveně oblíbili. Někdy byla robotelefonáty obtěžována až desetkrát za den. Nepomohlo telefonáty ignorovat, žádný efekt nepřineslo ani spojení s živým operátorem, u něhož se marně snažila dosáhnout vyřazení svého čísla z databáze. Takové pokusy naopak ještě počet nevyžádaných telefonátů zvýšily.

Robotelefonáty, tedy hovory, při nichž se ve sluchátku místo živého operátora ozve nahrané reklamní sdělení, v USA překonaly klasický telemarketing v měsíčním počtu stížností spotřebitelů u Federal Trade Commission a Federal Communication Centre. Každý měsíc jich bývá okolo sto padesáti tisíc. Podle CR dnes robotelefonáty představují přibližně 35 % veškerého objemu telefonátů.

Spotřebitelé mají ovšem možnost se nevyžádaným telefonátům bránit. První a nejobvyklejší možností je nechat se zapsat do takzvaného „do-not-call“ seznamu uživatelů, kteří si nepřejí být rušeni. Ovšem někteří telemarketéři mají ve zvyku tento seznam ignorovat. Dále pak v USA platí výjimka pro charity a politické kampaně, jejichž zástupci mohou kontaktovat i ty spotřebitele, kteří si kontaktováni být nepřejí.

Druhou možností je pořízení přístroje, který slouží jako obdoba AdBlocku pro telefon a nevyžádané telefonáty přímo blokuje. Jeho užívání nově povolil zákon o telekomunikacích. Jedná se o zařízení v ceně okolo 50 dolarů, které funguje na podobném principu jako blacklist a whitelist AdBlocku – tedy seznam čísel které jsou blokovány . Druhý typ zařízení pak po volajícím vyžaduje před spojením hovoru zmáčknout číselnou kombinaci. První model tohoto typu si ovšem v USA velkou oblibu nezískal, zvláště kvůli nahrávce s instrukcemi pro volajícího se silným britským přízvukem, kterou nešlo nijak změnit. Kvůli ní si mnoho volajících myslelo, že se jedná o telefonní omyl.

Nový zákon o telekomunikacích se netýká jen možnosti automatizované hovory blokovat. Bankovním institucím udělil výjimku, díky které nyní smí své klienty kontaktovat s nahranou zprávou v případě, že by došlo k ohrožení jejich citlivých dat. Stále však platí, že použití robotelefonátů pro reklamu je zakázáno a banky budou nadále penalizovány, pokud takovým hovorem kontaktují spotřebitele, který není jejich klientem.
 

Související články