poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ani platná letenka nemusí zaručovat místo v letadle

12.8.2015

Britský nízkonákladový letecký přepravce EasyJet čelí obvinění z toho, že v prázdninové letecké špičce pravidelně prodával letenky více cestujícím, než byly jeho spoje schopné pojmout . Cestující, kteří se do letadla nevešli, přitom odmítal odškodnit. Neuznával ani jejich nárok na místo v prvním možném spoji. Informoval o tom britský spotřebitelský server Bitterwallet.

Tisíce cestujících si stěžují na praktiky nízkonákladových aerolinek EasyJet. V rámci úspor a předcházení situacím, kdy se pasažér nedostaví na své zaplacené místo, začaly v prázdninové letecké špičce prodávat více místenek než je v letadle míst.

Navíc cestujícím, kteří v důsledku takové prodejní politiky zůstali na letišti, odmítal EasyJet přiznat nárok na odškodnění. Podle evropského práva má pasažér s platnou letenkou, na něhož nevyšlo místo, právo na letenku v prvním možném spoji z téhož letiště.

Evropské nařízení však EasyJet podle výpovědí cestujících zcela ignoroval. Například jednomu Britovi na původní letenku z letiště Heathrow umožnil cestovat až spojem o 32 hodin později z Lutonu. Cestující pak nejenže nedostal odškodnění, na nějž měl právo, ale dopravce mu odmítl proplatit i přepravu z jednoho letiště na druhé a noc v hostelu.

EasyJet se obviněním brání. Jeho tiskový mluvčí prohlásil, že se jednalo jen o ojedinělé případy a pokud už bylo prodáno více letenek bez odpovídajícího místa, šlo vždy jen o jednu či dvě. Podle cestujících však nebylo výjimkou, když byly lety do atraktivních turistických lokací, jako je Amsterodam či Barcelona, v průměru „přebookovány“ až o deset cestujících.

Britský deník Independant píše, že problematika „přeplněných“ letadel se zdaleka netýká jen nízkonákladových linek. British Airways se nedávno dostaly do médií, když ženě, na níž nezbylo místo v přeplněném letu, odmítly proplatit taxi domů. Náhradní let měl totiž být vypraven až další den. Jiné letecké společnosti Virgin Airlines se dokonce podařilo kvůli vytíženým letům ponechat pasažérku s platnou letenkou čtyři dny v Havaně, než se pro ni našlo místo.

Se svými právy v letecké dopravě se evropští spotřebitelé mohou seznámit na stránkách Evropského spotřebitelského centra či v brožuře, která je ke stažení zdarma na tomto odkazu.
 

Související články