poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Takata spouští kampaň o nebezpečných airbazích

24.8.2015

Výrobce airbagů Takata spouští kampaň, která by měla přimět vlastníky potenciálně nebezpečných vozů, aby se dostavili do servisu na kontrolu. Airbagy Takata mohou kvůli reakci hnacího plynu se vzdušnou vlhkostí vybuchovat, na svědomí mají minimálně osm obětí. Informují o tom servery Consumerist a Detroit News.

Kampaň, která má přimět motoristy ke kontrole či výměně airbagů, bude od září probíhat jak online, tak i na klasických billboardech. Varování, na jejichž podobě se Takata musela shodnout s americkou National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), upozorní řidiče velkými písmeny na svolání vozů do servisu. Upozornění by mělo obsahovat i seznam značek, které mohou být osazeny nebezpečnými airbagy.

Jelikož airbagy vybuchovaly, pokud se dostaly do styku se vzdušnou vlhkostí, kampaň se soustředí hlavně do států s nejteplejším a nejvlhčím klimatem, jako je Hawaii, Florida, Panenské ostrovy, Guam či Louisiana. Automobilisté by se kromě klasické a online reklamy měli připravit i na upozornění v e-mailových newsletterech.

Společnost ovšem stále odmítá zřídit odškodňovací fond pro poškozené a pozůstalé po obětech, jaký nechaly zřídit například General Motors v případě vadného zapalování. Nově však uznala, že do servisu by se mělo vrátit i přibližně 400 tisíc vozů, které již prohlídku absolvovaly, ani opravná várka airbagů totiž podle NHTSA nemusí být bezpečná.

Problém airbagů Takata tkvěl v použití dusičnanu amonného jako hnacího plynu. Ten při reakci se vzdušnou vlhkostí mohl při vyšších teplotách vybuchovat. Airbagy pak při nárazu mohly do prostoru vozu vystřelovat kovové šrapnely, které mohly zabít či vážně zranit cestující. Evidováno je minimálně osm mrtvých a stovky zraněných. O aféře vedení společnosti Takata vědělo již od roku 2004, stahování airbagů z trhu však započalo až v roce 2008. Kompletní rozsah aféry a seznam vozů, jež mohly být výbušnými airbagy osazeny, byl zjištěn až letos na jaře. Problematické airbagy mohou být instalovány i ve vozech, které byly dovezeny do České republiky.
 

Související články