poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Windows 10 mohou blokovat nelegální software

26.8.2015

Nový operační systém Windows 10 čelí další kritice. V obchodních podmínkách si totiž jeho tvůrce, společnost Microsoft, vyhrazuje možnost zablokovat uživateli nelegálně používané programy a neautorizovaná periferní zařízení či mazat nelegálně stažená multimédia. Jak informuje internetový server Bitterwallet, jsou obchodní podmínky Windows 10 psány neurčitě a nejasně. 

Obchodní podmínky Windows 10 dávají společnosti Microsoft možnost sledovat, jakou verzi nainstalovaného software uživatel používá a v rámci aktualizací blokovat použití nelegálních programů, multimédií či služeb určených pro jejich získávání.

Jádro problému ovšem leží ve formulaci těchto podmínek, které operují se slovesem „may“, tedy „můžeme“. Microsoft si tedy vyhrazuje právo, že může zasahovat do programů a souborů na uživatelově harddisku, zatím však není známo, jestli a v jaké míře toho hodlá využívat. Bitterwallet uvádí, že důsledné používání by nepřekvapivě ocenil herní, filmový a hudební průmysl, zatímco uživatelé naopak nechtějí, aby někdo narušoval jejich soukromí a zasahoval do jejich souborů.

Windows 10 již čelily kritice kvůli zásahům do soukromí, Microsoft například chtěl shromažďovat data získaná přes hlasové povely virtuální asistentce Cortaně či kompletní historii vyhledávání přes službu Bing. U všech služeb by však mělo záležet na nastavení, Microsoft odmítá, že by sbíral data bez uživatelova souhlasu. 

Související články