poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kampaň proti TFA podpořili i velcí výrobci potravin

16.10.2015

Do boje proti škodlivým transmastným kyselinám vzniklým při průmyslovém zpracování rostlinných tuků (TFA) se přidali čtyři velcí výrobci potravin, konkrétně společnosti Nestlé, Kellogg's, Mars a Mondeléz. Včera veřejně vyjádřili podporu kampani Evropské spotřebitelské organizace BEUC, která si dává za cíl omezit v Evropské unii obsah škodlivých transmastných kyselin v jídle na 2 gramy na 100 gramů tuku.

O zavedení limitu pro obsah transmastných kyselin v potravinách usiluje BEUC již téměř deset let, nyní ve svém boji získala cenné spojence. Velcí výrobci potravin Kellogg's, Nestlé, Mars a Mondeléz podpořili její kampaň, podepsali otevřený dopis Evropské komisi a přislíbili, že budou usilovně pracovat na odstranění těchto látek ze svých výrobků.

Jak uvádí BEUC, potravinami, v nichž se škodlivé transmastné kyseliny vyskytují nejčastěji, jsou v současnosti trvanlivé pečivo, hranolky a margarín. Příslib a podporu od potravinářských gigantů BEUC vítá a zároveň v otevřeném dopise místopředsedovi Evropské komise Fransi Timmermansovi a dalším komisařům a komisařkám žádá o zavedení limitu pro obsah transmastných kyselin na dva gramy ve sto gramech tuku. Vyzývá také ostatní výrobce potravin, aby se připojili ke kampani.

Evropská komise se tématem transmastných kyselin měla zabývat již v loňském roce, v prosinci měla zveřejnit podrobný report o  jejich přítomnosti ve stravě obyvatel EU. Ten však dosud nebyl zveřejněn, i když zadán byl již v roce 2011.

Transmastné kyseliny jsou označovány za příčinu obezity a kardiovaskulárních obtíží, navíc zvyšují i hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. V EU je však jejich obsah limitován pouze u dětských výživ a olejového oleje. Některé země, jako například Dánsko či Rakousko, již přijaly vlastní zákony, které obsah transmastných kyselin ve veškerých potravinách omezují, celoevropské limity však chybí.

Regulace chybí i v České republice. Za zavedení limitů pro jejich obsah v jídle dlouhodobě bojuje i dTest, měření obsahu transmastných kyselin bývá běžnou součástí našich testů potravin.

Související články