poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chytrá konvice může prozradit heslo k wi-fi

2.11.2015

Chytrá konvice iKettle je snadným cílem pro hackery. Pokud si v ní spotřebitel nepřenastaví triviální základní heslo, je velice snadné ji napadnout, ovládnout a ukrást z ní přihlašovací údaje k síti wi-fi. Informuje o tom britský server The Register.

Metoda, kterou lze iKettle napadnout, je snadná. Hacker zapojí wi-fi síť se silným signálem a stejným názvem, jako má síť, k níž je konvice v tu chvíli připojena. Speciálním packetem dat ji pak donutí odpojit se od původní sítě. Ze „zachycené“ konvice může velmi snadno získat hesla k wi-fi sítím, k nimž byla v historii připojena, a to v nešifrované podobě.

Zabránit se tomu dá pouze změnou triviálního továrního hesla, na to však po zakoupení konvice myslí málokdo. Aplikace pro ovládání konvice také spotřebiteli příliš nepomohou. Ta pro operační systém Android používá základní nastavení hesla a spotřebitele neupozorní na nutnost jeho změny. O něco lépe je na tom aplikace pro iOS, která po spotřebiteli od prvního zapnutí vyžaduje změnu hesla. Na druhou stranu, nejdelší heslo, které tato aplikace povolí, může mít pouze šest znaků. Podle serveru The Register jde takové heslo prolomit během několika málo hodin.

Expert na zabezpečení Ken Munro varuje spotřebitele, že se nejedná o ojedinělý případ. Úroveň zabezpečení prvků „chytré domácnosti“ je podle něj tristní a srovnatelná s úrovní zabezpečení počítačů na přelomu tisíciletí.

Aféry, které se týkaly chytrých spotřebičů s nedostatečně zabezpečeným připojením, jsou dobře známé. Nejvýznamnější aféra, která proběhla v loňském roce, se týkala stránky Insecam, jež nabízela streamovaná videa z nezabezpečených bezpečnostních kamer či dětských chůviček.

Aktivní je také skupina trollů, která chůvičky napadá a jejich majitele děsí tím, že z nich nechá přehrávat hudbu. Typicky se jedná o píseň Every Breath You Take od skupiny The Police, jejíž text je napsaný z pohledu obsesivního pronásledovatele.

Skrze tovární hesla je také možné napadnout široké spektrum přístrojů – od klasických routerů či chytrých televizí, přes termostaty a detektory kouře až po dopravní značení a semafory. V minulosti bylo možné na dálku napadnout dokonce i mrazící jednotku hokejového stadionu či dokonce laboratorní urychlovač částic.
 

Související články