poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sójový nápoj sliboval „deaktivaci špatných genů“

11.12.2015

Na francouzském trhu se objevil nový potravinový doplněk - sójový nápoj Reliv LunaRich. Jeho prodejci spotřebitelům slibují úbytek hmotnosti, deaktivaci špatných genů a také pohádkové zbohatnutí prostřednictvím jeho prodeje. Spotřebitelská organizace UFC Que Choisir však varuje, že doplněk LunaRich nefunguje a navíc je prodáván za pomoci pyramidového schématu.

Prodejci instantního nápoje Reliv LunaRich sliby nešetří. Prý by se mělo jednat o revoluční potravinový doplněk na epigenetickém základu, který by měl umět vypínat špatné geny a podporovat ty dobré. Zázračné účinky by měl mít při hubnutí, doporučují ho také jako vhodný doplněk pro léčbu autismu. V neposlední řadě nabízejí i způsob, jak jeho pomocí rychle zbohatnout – stačí se stát jeho prodejcem.

UFC však zázračné sliby vyvrací. Epigenetické účinky zní sice lákavě, ale epigenetika, čili nauka o vlivu životního prostředí na DNA, je novým a nepříliš probádaným vědním oborem. Rozhodně nefunguje tak, jak ji popisují prodejci sójového nápoje. Tento názor spotřebitelské organizaci potvrzuje i genetička Deborah Bourchisová z francouzského Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum.

Co se týče zázračných účinků nápoje na hubnutí a kardiovaskulární systém, prodejci se odvolávají na studii, kde zkusili nápoj podávat obézním vepřům. Zapomínají však uvést, že veškeré výrobky ze sóji působí příznivě na tvorbu leptinu, tedy hormonu, který zodpovídá za pocit sytosti. Výsledky pokusů na zvířatech se navíc zatím nepovedlo replikovat na lidech, tudíž i zde je dobré být obezřetný.

Další věcí, která UFC u nápoje zarazila, byla forma jeho prodeje. Jednalo se o klasickou pyramidu, kde prodejci získávají více peněz z rekrutace nových členů než ze samotného prodeje zdravotního doplňku. Takový systém prodeje je však v celé Evropské unii nelegální.

Sečteno a podtrženo, podle UFC se jedná o neefektivní potravinový doplněk prodávaný za pomoci jednoznačně klamavé reklamy a tím nejpodezřelejším systémem prodeje. Francouzským spotřebitelům proto doporučuje, aby se produktu Reliv LunaRich vyhnuli obloukem.

Doplňky slibující zázračné účinky na hubnutí, potenci či růst svalové hmoty jsou jedním z nejčastějších předmětů varování od spotřebitelských organizací. Víceméně se dělí do dvou skupin – „pouze“ nefunkční a vysloveně škodlivé. Prodejci ale neprodávají jen zmíněné doplňky, na trhu se objevily i preparáty, které měly děti naučit číst už v batolecím věku, pomoci jim začít mluvit, či mobilní aplikace, která slibovala zlepšení zraku o několik dioptrií. Ani jeden z těchto zázraků však nefungoval.
 

Související články