poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bezklíčový zámek vozu lze ošálit zesilovačem

4.1.2016

Moderní bezklíčové systémy pro zamykání a odemykání vozu mohou být pro majitele velmi pohodlné. S pomocí jednoduchého a levného zesilovače je však možné takový vůz velice snadno ukrást. Informuje o tom český server Autoforum.

Některé vozy s nejnovějšími modely bezklíčového zámku rozpoznají signál, který majitelův klíč vysílá. Není tedy potřeba fyzicky používat klíč či například mačkat tlačítko na klíčence – vůz je možné otevřít, pokud se klíč přiblíží k zámku. Majitel ho ani nemusí vyndávat z kapsy.

Jenomže taková technologie se dá velmi snadno zneužít. Stačí jednoduchý zesilovač signálu, který lze na internetu legálně zakoupit za přibližně 400 korun. Ten zachytí signál klíče teoreticky až do vzdálenosti 100 metrů a zmate systém odemykání, který se tak domnívá, že klíč se nachází nedaleko. Zloděj má dveře otevřené a auto s bezklíčkovým zapalováním nastartuje jedním zmáčknutím tlačítka.

Případy takových krádeží jsou hlášeny z Německa a USA, kradou se zvláště dražší vozy v luxusní výbavě. Německé pojišťovny dokonce kvůli množícím se krádežím přestaly pojišťovat Range Rovery vybavené systémem bezklíčového otevírání, pokud majitel vůz neparkuje v uzavřené garáži.

Právě umístění vozu do garáže či na hlídané parkoviště je podle Autofora jedinou skutečně fungující ochranou takového vozu proti krádeži. Pomoci by mohlo případně ještě uzavření klíče do Faradayovy klece z magnetického materiálu – například do lednice či do kovové krabičky.

Pokus švýcarských odborníků na bezpečnost prokázal, že není obtížně za pomoci podobného levného zesilovače vůz odcizit, pokud se klíč nachází do vzdálenosti osmi metrů od auta. Teoreticky je prý možné, že silný zesilovač by dokázal signál zachytit až na kilometr.

Zesilování či zachytávání signálu je dobře známým trikem, který nepoužívají zdaleka jen zloději aut. Můžeme se s ním setkat i u bezkontaktních platebních karet, bankomatů a čteček. Jak ale ukazují starší průzkumy britské spotřebitelské organizace Which? a francouzské UFC Que Choisir, zachytit PIN a číslo karty je sice možné a poměrně snadné, dostupná technologie to však nepoctivcům umožňuje pouze na velmi krátkou vzdálenost.
 

Související články