poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dánský test ukázal, že z lahví se disruptory neuvolňují

3.2.2016

Dánská spotřebitelská organizace Forbruggeradet Taenk (FT) přináší dobré zprávy rodičům. Test plastových a kovových lahví odhalil pouze dva vzorky, z nichž by se mohly uvolňovat potenciálně rizikové chemické látky, v obou případech navíc pouze v malém množství. Ani v jednom případě se pak nejednalo o obávané endokrinní disruptory.

Testování se týkalo přítomnosti škodlivých látek, jako jsou ftaláty či bisfenol A. FT u osmi lahví zkoušela, zda se tyto látky mohou uvolňovat do různých nápojů.

Výsledky průzkumu byly oproti předchozím testům příznivé. Šest z osmi testovaných lahví vyšlo z testu „bez ztráty kytičky“. Celkově nejlépe hodnoceny byly dvě ze tří lahví z kovu. Třetí testované kovové sportovní lahve výrobce Biltsema však mohly uvolňovat menší množství hliníku. Toto množství se stále vešlo do limitu, který stanovila Rada EU, na druhou stranu však bylo vyšší, než je maximální povolené množství v kohoutkové vodě. I FT však uznává, že taková lahev je neškodná.

Druhou lahví, z níž se mohly uvolňovat chemikálie, byla plastová lahev Freewater. Opět se ovšem jedná o výrobek, který bez problémů prošel většinou testů. Škodliviny se ve stopovém množství mohly uvolňovat pouze v případě, že testující do lahve nalili kyselejší limonádu či džus. Lahev si také vysloužila kritiku za to, že nápoj z ní chutnal po plastu. Opět se však jednalo pouze o důvod pro snížení známky, nikoli pro to, aby FT navrhla dozorovým orgánům nařídit stažení lahve z trhu.

Zbývajících šest lahví prošlo testem bez problému, ať se jednalo o modely pro sportovce či naopak pestrobarevné plastové lahve pro nejmenší s obrázky populárních postaviček. Z žádného z testovaných modelů se navíc neuvolňovaly ftaláty či bisfenol A. Rodiče se tak rozhodně nemusí bát svému potomkovi lahev zakoupit.

Hůře dopadly předchozí testy, které se týkaly balzámů na rty, holítekodličovačů či dárkových balíčků s kosmetikou. Ve všech našla FT alespoň dva výrobky, které obsahovaly vyšší množství škodlivých látek, výrobci se však většinou k vyřazení endokrinních disruptorů ze složení neměli.
 

Související články