poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé spací pytle pro děti obsahují škodlivé disruptory, výrobci přislíbili nápravu

26.2.2016

Dětské spací pytle mohou obsahovat nebezpečné chemické látky, včetně endokrinních disruptorů. Ukazuje to test dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk (FT), v němž propadly čtyři z osmi testovaných spacáků. Tři ze čtyř provinilců ovšem přislíbili okamžitou nápravu.

Dánové se v nejnovějším testu zaměřili na spací pytle pro děti ve věku do tří let a přenosné korbičky kočárků. Jak tomu bývá u testů organizace FT zvykem, produkty pro nejmenší testovali na přítomnost škodlivin z kategorie karcinogenů a endokrinních disruptorů.

Výsledky nebyly zrovna příznivé. Korbičky sice z testu vyšly bez ztráty kytičky, polovina spacích pytlů však mohla uvolňovat škodlivé látky, a tak v testu propadla.

Jeden z testovaných výrobků, spací pytel Dania Oxford, dokonce obsahoval ftalát známý pod názvem DEHP, změkčovadlo, jehož použití ve výrobcích pro děti bylo zakázáno již před mnoha lety. S porušením tohoto zákazu se FT setkalo vůbec poprvé. Škodlivé změkčovadlo se v nejvyšší koncentraci nacházelo v protiskluzovém pogumování vnějšku pytle, dále i v zipech a utahovacích tkanicích. U všech těchto částí přitom hrozí, že by je malé dítě mohlo začít žvýkat, čímž se mohou ftaláty začít uvolňovat do dětského těla. Po zveřejnění výsledků testu výrobce stáhl spací pytel z trhu a přislíbil nápravu.

Protiskluzová úprava dalších dvou pytlů obsahovala naftalen, který je prokázaným karcinogenem. Olizování této látky navíc může způsobit okamžité křeče a potíže s dýcháním. Oba provinilci, výrobci Baby Sam a Voksi, ovšem FT přislíbili, že naftalen přestanou při výrobě používat, jakmile to bude možné.

Výrobce Bugaboo svůj spací pytel impregnoval látkou známou jako PFOA, endokrinním disruptorem, který též může působit karcinogenně. Použití PFOA není sice ve výrobcích pro nejmenší zakázáno, naměřené množství však přesahovalo norský limit pro obsah látky v textiliích i plánovanou evropskou normu. Z vyjádření výrobce však vyplývá, že pytel podle něj momentálně splňuje nejpřísnější předpisy, od používání PFOA bude upuštěno až po jejich zpřísnění.

I přes nepříliš lichotivé výsledky se vzhledem k reakcím výrobců jednalo o relativní úspěch FT. Pokud některý výrobek propadl v dřívějších testech kosmetiky, reakce výrobců byly převážně takové, že změna receptury a nahrazení škodlivé látky na pořadu dne není a nebude. Takové reakce se spotřebitelská organizace dočkala například od výrobců holicích strojků, kosmetických balíčků či balzámů na rty.
 

Související články