poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé automobilky nadále používají nebezpečné airbagy Takata

10.6.2016

Přestože bylo do servisů svoláno již 40 milionů vozů různých značek, v nichž byly instalovány smrtelně nebezpečné airbagy Takata, velké automobilky je do svých vozů stále montují. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Automobilky Fiat Chrysler, Mitsubishi, Volkswagen a Toyota potvrdily, že nadále do svých vozů nechávají osazovat airbagy značky Takata, konkrétně problémový typ, který používá jako hnací plyn dusičnan amonný. Auta vybavená těmito airbagy by měla z amerických silnic zmizet nejpozději do konce roku 2018, z výrobních linek však stále sjíždějí nová a nová.

Technicky je takový postup legální, vozy mají být do servisu svolány až za dva roky. Americkým senátorům a senátorkám však vadí, že spotřebitel není informován o tom, že ve voze je nainstalován potenciálně smrtící airbag. Přitom se nejedná o zanedbatelný počet nových automobilů, odhad Consumeristu zní v řádu stovek tisíc.

Pouze dva z koncernů uveřejnily, u kterých vozů jsou letos instalovány airbagy Takata. U Mitsubichi se jedná o kompletní modelovou řadu i-MIEV, Volkswagen pak potvrdil použití nebezpečných airbagů u vozů VW CC,  a Audi R8 a TT.

Airbagy značky Takata mohou kvůli absenci vysoušecí látky v horkém a vlhkém podnebí vybuchovat a zasypat tak kabinu vozidla kovovými šrapnely. Situaci zhoršilo i to, že hnací plyn, který má výbuchy na svědomí, byl do airbagů doplňován ručně a značně neodborně bez jakékoliv kalibrace. Airbagy Takata mají na svědomí minimálně deset mrtvých a stovky zraněných.

Instalovány byly převážně ve vozech pro americký, jihoasijský a japonský trh, některé se však mohly objevit i na evropských silnicích. V minulém roce proto některé automobilky vydaly doporučení pro české motoristy, aby se se svým vozem dostavili do servisu.

Související články