poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

VW musí odškodnit americké motoristy, Evropa stále čeká

13.7.2016

Aféra „Dieselgate“ má další pokračování. Automobilový koncern Volkswagen musí odškodnit americké motoristy v celkové výši 15 miliard dolarů. Tato forma odškodnění se však nijak nedotkne evropských motoristů. O vývoji kauzy informují servery Bitterwallet a Consumerist.

Na konci června dospěla ke konci devítiměsíční fáze vyjednávání o nápravě škod mezi koncernem Volkswagen a americkými vládními agenturami Environmental Protection Agency a California Air Resources Board, které se zabývají ekologií, potažmo čistotou vzduchu.

VW musí ve Spojených státech vyčlenit minimálně 15 miliard dolarů na nápravu škod. Deset miliard má být použito na odkup a opravy vozů, do nichž bylo nainstalováno tzv. „defeat device“, tedy zařízení na ošálení testů emisí. Německý koncern by měl dále zaplatit tři miliardy jako kompenzaci za způsobenou ekologickou škodu a dvě miliardy vložit do fondů pro rozvoj ekologických energií.

Zatímco američtí motoristé, kteří vlastní auto z koncernu VW s dieselovým motorem, již v minulosti obdrželi dárkové karty s tisícem dolarů a nyní si mohou vybrat mezi odkoupením vozu a bezplatnou opravou, evropští spotřebitelé zatím na jakékoliv odškodnění čekají.

V některých zemích, jako je Británie či Slovinsko, se sice pomalu a poněkud klopotně rozjel program svolání vozů do servisu a bezplatného odstranění zmiňovaného zařízení, to je však podle evropských spotřebitelských organizací včetně zastřešující organizace BEUC málo. Podle ní neexistuje důvod, proč by měli dostat odškodnění pouze motoristé z USA. Kritizuje také evropské činitele za jejich neaktivitu v celé kauze.

Některé jednotlivé spotřebitelské organizace jako například německá Stiftung Warentest zkoušejí organizovat podání hromadné žaloby, v níž budou zastoupeni majitelé vozů, jichž se kauza dotýká. Podle britského serveru Bitterwallet se jedná přibližně o 11 miliónů vozů s dieselovým motorem po celém světě.

Koncern Volkswagen však není jediným velkým výrobcem automobilů, který přiznal podvádění při testech emisí. Nedávno se k obcházení předpisů přiznala automobilka Mitsubishi, podezření panuje například i u Renaultu.
 

Související články