poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Chytré“ hračky porušují evropské předpisy

6.12.2016

Norská spotřebitelská organizace Forbrukkeradet Taenk kritizuje výrobce „chytré“ panenky My Friend Cayla a robota i-Que. Tyto výrobky totiž nelegálně nahrávají konverzace dítěte s hračkou. Navíc v nesrozumitelně psaných obchodních podmínkách si jejich výrobci vyhrazují právo nahrávky uchovávat, sdílet se třetími stranami a užívat je pro cílení reklamy. Zabezpečení zasílaných dat je přitom nedostatečné.

Potíží s těmito „chytrými“ hračkami je hned několik. První z nich spočívá v tom, že je snadné se do nich takzvaně nabourat a získat veškerá data, jež zasílají výrobcům. K jejich ovládnutí stačí běžný chytrý telefon. Útočník může ovládnout hračku na dálku, chybí totiž jakékoliv fyzické zabezpečení či například tlačítko, které by musel vlastník stisknout při párování hračky s telefonem.

Ještě horší jsou obchodní podmínky. Nejenže jsou dlouhé a nesrozumitelné, ale výrobci obou hraček si nárokují právo na jejich jednostrannou změnu. Zákazníka o takové změně pak ani nemusejí informovat. Osobní data malých dětí chtějí sdílet s nespecifikovanými třetími stranami a používat je k cílení reklamy. To je však nezákonné. Jednou z těchto třetích stran je i společnost Nuance Communication, jež se zabývá vývojem techniky na rozeznávání řeči, i ta si nárokuje, že s nahrávkou může dělat, co se jí zlíbí.

Obě hračky rovněž obsahují nepovolenou reklamu. Například panenka Cayla občas malým holčičkám říká, jak má ráda filmy od Disneyho. Disney je přitom obchodním partnerem vývojářů ovládací aplikace.

Podle norské organizace výrobci prodejem takových hraček a jejich obchodními podmínkami porušují hned několik předpisů. Odposlouchávání dětí není jen nezákonné, ale podle Forbrukkeradet Taenk i neetické. Pokud se výrobci nechtějí zabývat zabezpečením chytrých přístrojů a soukromí jejich uživatelů, není podle ní vhodné, aby prodávali „chytré“ hračky.

Forbrukkeradet Taenk není jedinou organizací, která se staví proti prodeji hraček, které těží údaje o malých dětech. Vlna odporu se zvedla po celé Evropě i v USA. Evropská kampaň je vedena pod hashtagem #toyfail.

Obdobná hračka, panenka Hello Barbie s připojením k internetu, se stala terčem kritiky i v Česku. Na začátku letošního roku obdržela od neziskové organizace Iuricum Remedium anticenu Velkého bratra v kategorii firemních slídilů za nahrávání a analyzování dětských konverzací. Je třeba podotknout, že ve srovnání s i-Que a Caylou vychází prohřešky Barbie jako méně významné. Stále však platí, že špehování dětí je nezákonné a neetické.
 

Související články