poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Altroconsumo kritizuje detoxikační diety

22.3.2017

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se podívala na populární detoxikační diety, které jsou založeny na nahrazení stravy ovocnými džusy a smoothie. Takové diety kritizuje jako nevyvážené a škodlivé, detoxikační potravinové doplňky na italském trhu jsou navíc mnohdy připravovány z nekvalitních surovin.

Altroconsumo zakoupila tři detoxikační sady od dvou největších výrobců na místním trhu, společností Depuravita a Babasucco. Hned v počátku výzkumníky zarazil extrémně nízký počet kalorií v denní dávce šťáv a smoothies, který činil pouhých tisíc kalorií. Pokud by spotřebitel dodržoval pokyny výrobců a konzumoval pouze doporučených šest lahviček denně bez jakéhokoliv dalšího příjmu energie, koleduje si o vážné zdravotní komplikace. Dietní plán plný cukrů ale zcela prostý bílkovin tělu rozhodně neprospěje.

Příznivě nedopadl ani mikrobiologický rozbor šťáv a smoothies. Výrobky jevily stopy plísní a enterobakterií, které svědčily o špatném skladování a nedostatečném omytí surovin, z nichž byly doplňky vyrobeny. Právě kvůli tomu se také zakoupené šťávy velice rychle kazily.

Třídenní detoxikační kúra vyšla na 180 až 200 eur. Doplňky přitom neměly žádnou přidanou hodnotu oproti džusům a smoothies, které si spotřebitel připraví doma pomocí mixéru či odšťavňovače.

Altroconsumo sice uvádí, že na konzumaci ovocných šťáv není nic špatného, nahradit jimi celý jídelníček je však čirý nerozum. Žádná zázračná dieta, ani ta „detoxikační“, nemůže nahradit vyvážený jídelníček.

Italské spotřebitelské organizaci se také nelíbí nevědecký způsob, s jakým výrobci zacházejí s jasně definovanými pojmy „antioxidační“ a „detoxikace“. Podala proto podnět k místnímu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s podezřením na nekalou reklamu.

Detoxikační diety podle Altroconsumo čistí zejména spotřebitelovu peněženku. Daleko lepší je podle ní konzumovat více ovoce a to i v tekuté podobě džusů či smoothies, které si spotřebitel sám vyrobí. Základem je ovšem vyvážený jídelníček s dostatkem vlákniny a bílkovin.

Detoxikační džusy v minulosti kritizovala i španělská spotřebitelská organizace OCU. Ta si všimla i toho, že prodávané nápoje jsou ve skutečnosti velmi chudé, co se týče obsahu vitamínů. I OCU tak preferuje domácí výrobu džusů a smoothies oproti kupování předražených detoxikačních džusíků.  

Související články