poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aerolinky stále zanedbávají svou povinnost odškodňovat za zpožděné lety a ztracená zavazadla

12.5.2017

Celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International (CI) kritizuje letecké společnosti za to, že zanedbávají své povinnosti při odškodňování cestujících. Týká se to zejména případů zpoždění a ztráty zavazadel.

Podle statistik, které CI cituje, má každé čtvrté letadlo na příletu zpoždění, v 6 % letů pak delší než dvě hodiny. Každý desátý pasažér měl potíže se zatoulaným zavazadlem. Odškodnění však dostala méně než polovina cestujících, kteří na něj měli nárok.

I když evropské předpisy nakazují, aby byl pasažér zpožděného letadla odškodněn nejen finančně, ale aby mu přepravce poskytl i jídlo, pití a možnost bezplatného telefonátu, 54 % cestujících se odškodnění nedočkalo.

Ještě horší je podle CI situace se ztracenými zavazadly. Zde mohlo na odškodnění zapomenout celých 85 % poškozených. I to ale podle předložených statistik znamená zlepšení. V roce 2009 totiž na odškodnění nedosáhlo 93 % oprávněných pasažérů.

Současná situace je podle CI stále neutěšená a mělo by se s ní něco dělat. CI proto apeluje na zodpovědné činitele v letecké přepravě, aby se postarali o rozšíření povědomí o právech cestujících.

Podobné praktiky, kdy aerolinky schovají informace o odškodnění pasažérů někam do hloubi obchodních podmínek a odmítají odškodnit cestující, kteří se dovolávají svých práv, kritizují spotřebitelské organizace i odborná veřejnost po celém světě. Například nedávno si potíže s odškodněním vzala pod drobnohled britská vládní agentura Civil Aviation Authority. Ta potvrdila, že evropské předpisy platí i pro mimoevropské přepravce. Odškodnit cestující za zpoždění tak musí i africké a asijské aerolinky, které to často odmítaly
 

Související články