poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Voda s aktivním uhlím tělu rovnováhu nepřinese

5.6.2017

Na rakouském trhu se objevil další zázračný nápoj, tentokrát voda s aktivním uhlím s názvem Black Star. Místní spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) uvádí reklamní sliby výrobce na pravou míru.

Nápoj Black Star se skládá z 99,85 % vody, 0,15 % aktivního uhlí a stopového množství emulgátorů. Výrobce, společnost Starwater jej propaguje jako první výrobek své kategorie, tedy jako „funkční“ vodu s aktivním uhlím. Dále jej na obale vychvaluje jako dokonalý doplněk pro zdravý životní styl, který tělu pomáhá udržet přirozenou rovnováhu.

Taková reklamní tvrzení se VKI příliš nelíbí. Připomíná, že aktivní uhlí, známé i pod nepřesným názvem živočišné uhlí, pomáhá tělu vyloučit různé nežádoucí látky. Právě z toho důvodu se používá při průjmech či méně vážných otravách. Aktivní uhlí ovšem nečiní rozdíly mezi škodlivými a prospěšnými látkami. Spolu s toxiny tělo za pomoci aktivního uhlí vyplavuje i cenné vitamíny a minerály.

VKI připomíná, že nadměrné užívání aktivního uhlí rozhodně není zdravé. Může vést až k zácpě, v krajním případě může způsobit neprůchodnost střev. Spotřebitelská organizace proto nemůže koupi nápoje doporučit.

Kvalita vody nedávno zajímala i francouzskou spotřebitelskou organizaci UFC Que Choisir. Ta se ve svém testu zaměřila na filtrační konvice. Ve výsledku ovšem zjistila, že kvalitu vody spíše zhoršují. Z konvic se totiž uvolňují kovové částice, při běžném používání se z nich také stávají líhně bakterií.
 

Související články