poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí lékaři kritizují telenovelu propagující léčiva

22.6.2017

Tvůrci americké telenovely General Hospital si vysloužili kritiku odborné veřejnosti za to, že v rámci Měsíce vzácných nemocí nechali jednu z hlavních postav onemocnět vzácnou formou rakoviny a následně jejími ústy propagovali lék na tuto chorobu vyvíjený sponzorem pořadu. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Jedné z postav nekonečného seriálu General Hospital byla diagnostikována takzvaná polycythemia vera. Podle tvůrců seriálu se jednalo o část kampaně, která má za cíl upozornit na nemoci, o nichž se ve společnosti příliš neví a nemluví. Takové rozhodnutí se zdá být na první pohled chvályhodné a prospěšné. Další děj ovšem vzbuzuje mezi odbornou veřejností pozdvižení.

Postava totiž odmítá konvenční léčbu, kterou považuje za řešení následků místo příčiny a vyžádá si léčivo s účinnou látkou ruxolitinib. To je přitom vyvíjeno výhradně jedním ze sponzorů pořadu, farmaceutickou společností Incyte.

Odborníkům se takové jednání nelíbí z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že ačkoliv je ruxolitinib schválen k léčbě vládní agenturou Food and Drug Agency, stále probíhá jeho testování a není známý rozsah jeho účinnosti. Dalším nesporným faktem je, že účinná látka ruxolitinib léčí pouze specifickou a poměrně vzácnou formu rakoviny, podobná propagace však může vést k tomu, že lék bude předepisován i pacientům, kteří trpí jinou formou rakoviny – ať už si ho sami vyžádají, nebo pokud si lékař zafixuje ruxolitinib jako univerzální látku.

Navíc je ruxolitinib schválen pouze pro použití u pacientů, kteří z různých důvodů nemohou podstoupit chemoterapii, trpí zvětšenou slezinou a jsou tak závislí na méně účinných metodách, jako je pouštění žilou. Lékaři tak považují současnou podobu kampaně za velmi nešťastnou a navíc i neetickou.

Před sloganem o léčení následků místo příčin je všeobecně dobré mít se na pozoru. Jak ukázala nedávná analýza britského serveru Spectator, jedná se o jeden z nejoblíbenějších argumentů mezi šarlatány. Propagátoři nefunkčních léčebných postupů tímto tvrzením často vzbuzují zdání o nadřazenosti jejich metody nad klasickou medicínou.
 

Související články