poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dánové testovali opalovací krémy. Jen třetina je bezpečná

24.7.2017

Opalovací krémy mohou být zdrojem alergenů či potenciálních endokrinních disruptorů, tedy látek, které mohou mít neblahý vliv na hormonální rovnováhu v těle. Z výsledků testu dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Taenk ale vyplývá, že naštěstí lze narazit i na produkty, které nepředstavují ani potenciální zdravotní riziko.

Chemický test podstoupilo celkem 47 výrobků s ochranným faktorem 30. Z toho 14 výrobků obdrželo velmi dobré hodnocení, protože se obešly bez parfemace a výčtu známých problematických látek. Ty Dánové označili písmenem A.

Písmeno B a nižší skóre si vysloužily krémy s obsahem parfémů. Pokud chce spotřebitel minimalizovat riziko vzniku alergie, měl by se poohlížet po neparfemovaných kosmetických přípravcích.

Produkty s označením C, v testu získaly nejhorší hodnocení. Důvodem byl obsah UV filtrů, které čelí podezření, že mohou narušovat činnost žláz s vnitřní sekrecí. Krémy určené k ochraně pokožky při opalování s možnými endokrinními disruptory přitom nepředstavují zdravotní riziko samy o sobě. Co odborníky trápí, je takzvaný koktejlový efekt – tedy fakt, že během dne přicházíme do styku s problematickými chemikáliemi z mnoha dalších zdrojů a jejich vzájemnou součinnost nelze dopředu předpokládat. Proto je v rámci předběžné opatrnosti lepší se takovým přípravkům vyhýbat, kdykoli je to možné.

Výčet testovaných opalovacích krémů se SPF 30 najdete rozřazené do jednotlivých skupin A, B, C zde

Související články