poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hackeři ukradli data ze tří miliard účtů Yahoo

19.10.2017

Každý uživatelský účet na Yahoo, jednom z největších internetových portálů, byl zasažen zásadním únikem zadaných údajů. Společnost to potvrdila s tím, že jsou jich tři miliardy. Vzniklý problém se týká naprosto každého, kdo se na Yahoo kdy přihlásil.

Jedná se o hackerský útok z roku 2013, přiznaný však byl až loni. O jeho bezprecedentním rozsahu ovšem Yahoo informovalo teprve nyní. Mnohé účty jsou již zrušené nebo jen spící, ale zejména majitelé těch aktivních by se měli mít na pozoru. Informovala o tom britská spotřebitelská organizace Which?.

Co bylo skutečně ukradeno?

Hackeři se dostali k uživatelským jménům, e-mailovým adresám, plným jménům majitelů a datům narození. Přestože se jim podařilo prolomit zakódovaná hesla, nemohou je přečíst. Podle Yahoo nejsou ohrožena data o bankovních účtech, platebních a kreditních kartách nebo dalších finančních záležitostech klientů.

Obrovské množství ukradených osobních údajů však může sloužit k vytváření e-mailingových seznamů k rozesílání spamu, který sám o sobě znamená bezpečnostní riziko.

Jak se bránit, jste-li mezi postiženými?

Yahoo informuje své uživatele přímými zprávami o ukradení jejich údajů a radami, jak se dále chovat. Ti, kteří takovou zprávu již dostali, mohou očekávat po nových zjištěních další. Přes ní se prokliknou na stránku serveru, která je informuje o vhodných krocích.

Nicméně i bez toho by tím prvním a klíčovým měla být změna hesla k účtu. Zvolte takové, které nepoužíváte nikde jinde k ničemu jinému.

Pozor na falešné zprávy

Všeho lze ovšem zneužít, i obav okradených. Uživatelům chodí spamové e-maily jménem Yahoo, které však nepocházejí od něj. Jedná se o tzv. phishing – je zneužito jméno existující pravé společnosti a od adresáta se žádá prokliknutí na falešnou stránku s loginem, kde má zadat své přihlašovací a někdy dokonce platební údaje.

Dostanete-li e-mail od Yahoo, dejte si pozor na:

  • jeho jazyk – pravopis a správnou gramatiku zprávy,
  • e-mail odesílatele,
  • odkazy v e-mailu. Když na nich podržíte myš, v dolní části prohlížeče se ukáže internetová adresa (URL), kam by vás kliknutí na ně dostalo.

A samozřejmě nezapomínejte na kvalitní antivirový program ve svém počítači.

Související články