poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský parlament cílí na lepší ochranu soukromí na internetu

1.11.2017

Je důležité se snažit nejen o ochranu údajů, předávaných přes internet, ale jejich používání tímto způsobem omezit. Mnohé stránky je však naopak požadují, aniž by to bylo nutné.

Proto vydala Evropská spotřebitelská organizace BEUC (Bureau Européen des Union des Consommateurs), sídlící v Bruselu, tiskovou zprávu, ve které vítá přijetí návrhu nařízení o právech na soukromí uživatelů internetu příslušným výborem Evropského parlamentu. Podle něj by společnosti nesměly monitorovat online aktivity kohokoli bez jeho výslovného souhlasu.

Poslanci rozhodli, že:

  • zpracovávání elektronických údajů o komunikaci (např. o poloze) a přístup k elektronickým zařízením spotřebitele nebudou povoleny, pokud k tomu on sám nedá souhlas;
  • výchozí základní nastavení softwaru umožňující elektronickou komunikaci včetně přístupu na internet musí od začátku chránit uživatelovo soukromí;
  • společnosti nesmí odmítnout nikomu přístup na své stránky nebo služby v případě, že jim nepovolí, aby jeho činnost online sledovaly, není-li to nezbytné z povahy služby samotné.

Podle Monique Goyensové, ředitelky BEUC, výzkumy ukazují, že většina lidí si přeje být monitorována online jen na základě svého svolení. Spotřebitelé nesmí být pod tlakem, chtějí-li navštívit webovou stránku, poslat e-mail nebo nakoupit na síti. Dle jejích slov je alarmující, že se společnosti udávající směr stále drží reklamního modelu založeného na šmírování lidí. Evropský parlament učinil důležitý krok k posílení práv spotřebitelů.

Související články