poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak chránit dětskou pokožku před zimou

7.11.2017

V péči o dětskou pokožku zpravidla platí, že méně je více. Z porodnice si maminky odnášejí různé dárkové přípravky kosmetických firem, ale jejich miminka nepotřebují plné police krémů, mýdel a dalších výrobků. Jen v málo případech je nutná speciální péče.

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest na svých webových stránkách radí, co novorozenci v prvních měsících skutečně potřebují a co ne.

Nemažte zbytečně

Během krátkých a hlavně studených dnů příštích měsíců musíme chránit dětskou pokožku před větrem a nízkými teplotami mastným krémem. Používáme ho, když je dítě venku – v kočárku, v klokánce, v šátku apod. Kromě vycházek není třeba bezproblémovou pleť mazat vůbec. Je-li suchá, pomůže tělové mléko.

Tip: Dětské krémy mají dobře zvlhčovat a neměly by obsahovat barviva ani vonné látky. Pokud v nich jsou, je tolerovatelné jen skutečně minimální množství. Čím je větší, tím vyšší je riziko alergické reakce.

Koupat stačí dvakrát týdně

Kůže kojence je tenčí než u dospělých a její ochranná vrstva ještě není plně vyvinuta. Hlavním úkolem je proto obranu proti škodlivým vlivům vhodně posilovat. Dítě omývejte nejlépe čistou vodou. Každá lázeň zbavuje jeho pokožku tuku a vlhkosti, proto je podle nejnovějších zjištění naprosto dostačující koupat jej jednou až dvakrát týdně. Zpočátku zcela vynechte pěnové a mýdlové přísady, abyste neoslabili přirozenou kožní bariéru proti bakteriím. U nejmenších se ochranný film neobnovuje tak rychle jako u starších dětí.

Tip: Do vody lze přidat koupelový olejíček. Ošetření krémem po koupání neuškodí, ale není nezbytné.

Vynechte dětský pudr

Dokud dítě nosí plenky, musíme o místa pod nimi velmi dobře pečovat. Zadeček snadno omyjete žínkou a teplou vodou, popřípadě trochou dětského oleje. Je-li jeho pokožka v pořádku, nepotřebuje mazat. Nechte ho chvíli volně na vzduchu. Dětský pudr raději z opatrnosti vynechte. Při styku s močí může tvořit hrudky, především však při vdechnutí způsobuje záchvaty kašle. Německý Spolkový ústav pro hodnocení rizik Ministerstva potravin a zemědělství před několika lety vydal v tomto smyslu výslovné varování. Nechcete-li se pudru vzdát, držte jej mimo dosah dítěte a dbejte na to, aby jej za žádných okolností nevdechlo.

TipJe-li zadeček podrážděný a rudne, pomažte jej mastí s obsahem zinku. Trvá-li problém delší dobu, poraďte se s pediatrem.

Žínky místo vlhčených ubrousků

Vlhčené ubrousky jsou sice praktické, ale rodiče by měli jejich používání omezit, protože některé jejich složky, například konzervační látky, mohou vyvolat alergii. Po použití patří do komunálního odpadu a zvyšují tak jeho množství. Nejsprávnější volbou zůstává žínka a teplá voda. Žínek potřebujete asi 20, abyste vždy měli nějakou čistou po ruce. Jejich použití je nejen ekologičtější, ale i levnější. Do vody lze místo jemného mýdla přidat trochu rostlinného oleje. Na hůře omyvatelná místa, třeba na hýždě, použijte olej nebo jemný mycí gel.

Tip: Nechcete-li se vlhčených ubrousků vzdát například na cestách, ujistěte se, že jsou bez parfemace.

Chraňte dítě před sluncem

Kojenci a batolata do jednoho roku by neměli být vystaveni přímému slunečnímu záření. Dokud se jejich kůže nestane odolnější, je sluníčko tabu. Ve stínu je nutné je chránit vhodným oděvem, pokrývkou hlavy, slunečníkem a opalovacími přípravky. Platí to i pro zimní slunce, zejména při procházkách na sněhu.

Tip: Součástí základní kosmetické sady vašeho dítěte by měl být opalovací krém s faktorem SPF 30 nebo 50.

Související články