poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepřiměřené čekání na nové auto

7.12.2017

Podepsali jste kupní smlouvu, sedíte v novém autě a radostně si jej odvážíte od prodejce. Mnozí si na tento pocit musejí počkat – vůz je objednán a teprve jej do prodejny dodají. Doba čekání se však může nepříjemné protáhnout až na tři měsíce, uvádí spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir?

Podle průzkumu UFC-Que Choisir?, kterého se zúčastnilo 2700 čtenářů, je průměrná čekací doba na nový vůz 51 dnů, ale na BMW někdy až 94 dny, zatímco Suzuki potěší už po 28. Ve Francii patří mezi nejrychlejší Nissan (36 dnů), Citroën (31) a Fiat (29), naopak mezi nejpomalejší se řadí Škoda (83) a Seat (87). Termíny dodání se odvíjejí od typu vozu. Kupé a SUV dostanete po dvou měsících, model na elektrický pohon nedorazí dříve než za tři a nové auto s automatickou převodovkou dostanete zpravidla o 18 dnů později než auto s manuálním řazením.

Problémem nejsou jen dlouhé dodací lhůty, ale i jejich neohlášené přetahování, někdy dokonce o dva a půl měsíce. Až 44 % elektrických automobilů Francouzi dostanou později, než jim bylo slíbeno. A jakoby to nestačilo, 39 % prodejců navíc neumí komunikovat – po uzavření obchodu na zákazníky zapomínají, o změnách termínů je neinformují, nechávají si opakovaně telefonovat. Pouze v 14 % zpoždění jsou spotřebitelé nějakým způsobem odškodněni, například náhradním vozem, detailem vybavení nebo doplňkem.

Je tedy třeba obrnit se trpělivostí, důsledně se informovat a asertivně vyžadovat časové záruky a případně náhrady za jejich porušení. Ani tak byste však už ve Francii auto pod stromeček nadělit nestihli.

Související články