poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Svoboda projevu má přednost před soukromím

2.1.2018

Německý soud rozhodl, že zveřejnění cizí soukromé zprávy na internetu sice může porušit práva jejího autora, právo na svobodu projevu je však důležitější. Ale nemusí tomu tak být pokaždé. Informovala o tom na svém portálu test.de německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

V září 2017 dostal herec Til Schweiger zprávu na Facebook Messengeru od neznámé ženy. Vyzývala ho v ní, aby opustil Německo, a útočila na jeho politické názory a vyjadřování. Použila při tom své pravé jméno. Herec odpověděl „Čau, zajíčku! Rande? Jen my dva?“, udělal z chatu screenshot a zveřejnil jej na své facebookové stránce, kterou sleduje zhruba 1,5 milionu fanoušků. V důsledku toho se žena na internetu stala cílem zesměšňování a zloby. Proto požádala u soudu v Saarbrückenu o vymazání screenshotu ze Schweigerovy stránky.

Soud musel rozhodnout, zda je žena v právu a jedná se o porušení jejího soukromí, nebo není, a je tedy přednostní Schweigerovo právo na svobodu projevu. Rozsudek zněl ve prospěch obžalovaného s tím, že měl právo vyjádřit svůj názor v rámci politického boje, i když bylo v jeho důsledku narušeno něčí soukromí. Zveřejnění soukromé zprávy podle soudců nebylo neopodstatněné. V neprospěch autorky zprávy působil i fakt, že také zveřejnila obsah diskuse s hercem na internetu, a to na fóru s 25 000 členy. Soud vzal v potaz konkrétní okolnosti případu a ve svém vyjádření podotknul, že jiný soud by mohl rozhodnout jinak.

Stiftung Warentest proto doporučuje při sdílení neveřejných zpráv (například e-mailů nebo chatových příspěvků) zvýšenou opatrnost a důkladné zvážení všech okolností. Může to oběma stranám způsobit velké nepříjemnosti.

Související články