poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Superpotravina spirulina není vždy super

22.1.2018

Spirulina je označována za superpotravinu a patří k nejžádanějším doplňkům stravy jak v kamenných, tak v internetových obchodech. Před nežádoucími účinky její konzumace varuje francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES.

Propagátoři a prodejci spirulinu popisují jako mikroskopickou řasu, patřící ve skutečnosti k bakteriím, která má výjimečné výživové vlastnosti. Nicméně podle údajů ANSES vám může konzumace spiruliny i uškodit. Agentura obdržela 49 signálů v tomto směru a soustředila se na prošetření deseti z nich. Ukázalo se, že následky užívání spiruliny mohou být závažné – Quinckeho edém (otok hrtanu, který může vést k udušení), silné zažívací potíže, postižení svalové tkáně, ledvinová nedostatečnost a další. Podle ANSES jsou tyto následky spojeny s účinkem toxinů, bakterií a těžkých kovů, kterými je spirulina snadno a tedy často kontaminována. Samotná však v rozumných dávkách ublížit nemůže, kromě specifických případů alergie.

Dobře vybírejte zdroj

Jak poznat „čistou“ spirulinu? Volte prodejce s rozumem. Nakupujte ji v kamenném obchodě a v dobře označeném balení s jasným původem a výrobcem, nikoli na internetu.

Neaktivní vitamin B

Je důležité myslet i na další háček. ANSES upozorňuje, že představa spiruliny jako dobrého zdroje vitaminu B je mylná – vitamin B obsažený v spirulině je převážně neaktivní, a tudíž nemůžeme počítat s dodáním množství potřebného pro naše tělo. To je důležitá informace i pro mnohé vegetariány. A francouzská spotřebitelská organizace UFC – Que Choisir? dodává, že pestrá a vyvážená strava nám zajistí všechny potřebné živiny, aniž bychom se museli uchylovat k údajně zázračným potravinám.

Související články