poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na lživé visačky o ekologickém původu výrobků

11.4.2018

Na koupi výrobků často lákají visačky o ekologickém původu materiálu nebo o výrobě v souladu s udržitelným rozvojem. Takových označení však přibývá a vede to k pochybnostem o jejich pravdivosti.

Ukazuje se, že mnozí výrobci zneužívají nedostatečné informovanosti spotřebitelů a tisknou vlastní označení s tvrzením o ekologičnosti. Tato tvrzení však bývají vysoce nedůvěryhodná a zakládají se na vzájemně nesrovnatelných standardech či neověřitelných faktech.

69 % Španělů nezná žádnou eko-značku (v celé EU je průměr 44 %) a jen 25 % se při nákupu rozhoduje i podle ekologických parametrů. Jedním z důvodů pro tak nízkou pozornost je přehršel výrobků s podobnými visačkami, což v hlavě uživatele zákonitě vyvolává zmatek a snižuje skutečnou hodnotu výroby šetrné k přírodě.

Španělská spotřebitelská organizace OCU vyzývá (původní znění zprávy ve španělštině naleznete zde), aby visačky s nepodloženým tvrzením o ekologičnosti výrobků zmizely z trhu a zůstaly na něm jen ty splňující prokazatelný standard, nezávislou certifikaci a dodržení přísných pravidel. Společnosti klamající zákazníka by neměly uniknout trestům. OCU rovněž podporuje nevládní ekologickou iniciativu One Planet.

Také na našem trhu naleznete mnoho ekologických značek. V dTestu se již léta snažíme spotřebitelům ulehčit situaci, aby se vyznali v přehršli značek na výrobcích. Přehled důvěryhodných ekologických značek naleznete v našem katalogu spotřebitelských značek.

Související články