poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V tělových mlécích byly nalezeny endokrinní disruptory

26.4.2018

Test tělových mlék dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk v mnoha výrobcích odhalil škodlivé endokrinní disruptory i alergizující konzervanty. Přesto je možné si z nabídky obchodů vybrat i takové výrobky, které vaše zdraví nepoznamenají.

Od tělového mléka očekáváme vhodné ošetření pleti a příjemný pocit péče. Používáme ho denně, v relativně velkém množství a na celé tělo. Necháváme jej dobře vstřebat, protože se neoplachuje. Kůží se však do těla snadno dostanou i škodlivé chemické látky, proto je rozumné vybírat si tělové mléko, které je neobsahuje.

Dánští kolegové do testu zařadili 54 tělových mlék zakoupených na tamějším trhu. Výzkum vycházel ze složení uvedeného na obalech. Ukázalo se, že 24 mlék škodlivé chemické látky neobsahuje. Ve 22 byly nalezeny alergizující konzervanty nebo aromata. 8 výrobků dostalo nejhorší známku, mimo jiné i za obsah parabenů a butylhydroxytoluenu, tedy látek považovaných za endokrinní disruptory. Jsou to látky, které mohou negativně ovlivnit žlázy s vnitřní sekrecí. Bývají spojovány s poruchami imunity, cukrovkou, obezitou nebo některými typy rakoviny. Byly v nich nalezeny také cyklopentasiloxan (endokrinní disruptor škodící i životnímu prostředí), alergizující konzervanty diazolidinyl urea a DMDM hydantoin s obsahem formaldehydu a alergizující aroma Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, jehož používání bude od roku 2021 zakázáno.

Látky považované za endokrinní disruptory se vyskytovaly v testovaných výrobcích značek Clarins, Elisabeth Arden, The Body Shop, Lancôme, Dove, Derma V10, Forever Living a Vaseline intensive care (seznam výrobků a článek v dánském originálu naleznete zde). Alergizující konzervanty zahrnovalo složení zkoumaných mlék od Elisabeth Arden a Forever Living.

Samotné tělové mléko obsahující endokrinní disruptory nejspíše zdraví uživatele neohrozí. Je však jedním z mnoha cest, kterými se do našeho těla tyto látky dostávají. Dochází tak k takzvanému koktejlovému efektu, kdy se všechny vlivy v těle smíchají a jejich negativní účinek se sečte.

Sledovat složení kosmetických přípravků obecně nás tedy může uchránit před nepříjemnými problémy. Proč nezačít právě u tělového mléka?

Související články