poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vlhčené ubrousky nevhazujte do záchodu

29.6.2018

Španělská spotřebitelská organizace OCU realizovala test vlhčených ubrousků. Výrobky, které bývají prodávány jako alternativa toaletního papíru, mají zcela jiné vlastnosti než klasický papír.

První test vlhčených ubrousků OCU provedla již před dvěma roky. Zkoušky 19 značek dětských vlhčených ubrousků ukázaly, že není vhodné vyhazovat je do toalet - nejsou biologicky rozložitelné a mohou způsobit ucpávání potrubí.

Nyní se kolegové soustředili na čtyři produkty pro dospělé, které jsou na španělském trhu nabízeny jako náhrada klasického toaletního papíru. Výrobci o nich tvrdí, že jsou vylepšené, lépe čistí, jsou biologicky rozložitelné a lze je bez obav spláchnout do záchodu. Zdůrazňují, že se jedná o stoprocentní celulózu. Mělo jít o zcela nové výrobky, které již nejsou sužovány problémy těch předchozích.

Výsledky testu však prokázaly, že stále nejde o výrobky, které lze vyhazovat do odpadního potrubí. Obsahují syntetická vlákna, která se nestihnou rozložit dříve, než ubrousek doputuje do čističky odpadních vod.

Mohou tedy působit stejné problémy jako ostatní vlhčené ubrousky a ucpávat potrubí i čisticí zařízení, ale také znečistit prostředí dalšími plastovými mikročásticemi. Některé se sice rozpadnou na menší části, což dřívější testy neukázaly, ale ve vodě se nerozpustí nebo nerozloží úplně, jako je to u obyčejného toaletního papíru.

Proto OCU doporučuje, abychom žádné vlhčené ubrousky po použití nesplachovali do toalet, nýbrž abychom je vyhazovali do běžného odpadu.

Související články