poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mléko ve skle může být jen reklamní trik

20.9.2018

Mléko ve skleněných láhvích, které nabízejí velké rakouské obchody, je jen pastí pro nadšené zákazníky – není ani čerstvé, ani chutnější. Na paškál si jej vzala spotřebitelská organizace VKI.

V obchodech s organickými potravinami je mléko ve skle k dostání už dlouho. Od začátku léta se zdá, že je v Rakousku následovaly i velké řetězce jako Billa, Spar, Interspar nebo diskontní Hofer. Při bližším zkoumání se ukazuje, že se jedná o dobrý nápad jen naoko.

Již samotná láhev není jako z dob minulých. I tehdy se vědělo to, co víme teď – mléko je nutné chránit před světlem. Není-li tedy v nápojovém kartonu nebo jiném neprůhledném obalu, musí jej ochránit sklo lahve. Proto kdysi bývalo tmavě hnědé. Dnes je čiré a sluneční filtr jako potřebnou ochranu jistě neobsahuje. Jak je tedy možné, že je v takové lahvi mléko čerstvé a nekazí se? Po ochutnání je odpověď nasnadě – mléko voní a chutná spíše jako převařené. A ve skutečnosti je. Potvrzuje to označení UHT, které znamená vysokoteplotní úpravu za účelem konzervace a prodloužení trvanlivosti.

Takový výrobek ovšem nepotřebuje skleněný obal. Ten je jen nápaditým marketingovým tahem. Když totiž vpodvečer na cestě ze zaměstnání zákazníci přijdou do obchodu, regál s čerstvým mlékem je již zpravidla prázdný. Takto mohou mít pocit, že si přece jen kupují něco lepšího než pouze trvanlivé mléko v nápojových kartonech, nabízené v kteroukoli denní dobu.

Ať tyto výrobky nesou jakoukoli značku a stojí v kterémkoli regále, pochází ze stejného zdroje a má tudíž i stejnou kvalitu, protože mléko plní do skleněných lahví jen jeden výrobce v celém Rakousku.

Související články