poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Více než polovina mládeže pije energy drinky

4.10.2018

Polovina dětí a dospívajících mezi 10 a 18 lety pije energetické nápoje, jak ukázal norský průzkum. Skoro polovina z nich někdy pocítila nežádoucí vedlejší účinky v podobě úzkosti, bušení srdce, hyperaktivity, bolestí hlavy.

Mladí konzumují energy drinky, aby zůstali dlouho vzhůru, ale také jednoduše proto, že jsou ve společnosti kamarádů. Čtyři z deseti dětí ve věku 10-15 let uvedly, že je pijí, jelikož je pijí i jejich přátelé. 16 % deseti až dvanáctiletých zlákala reklama. 40 % dospívajících od 15 do 18 let zkusilo kombinaci energetického a alkoholického nápoje. „Tyto údaje svědčí o znepokojující tendenci. Energy drinky jsou součástí běžného dne čím dál více dětí a dospívajících,“ říká Gunstein Instefjord, obchodní ředitel norské spotřebitelské organizace Forbrukerrådet, která průzkum provedla (původní zprávu v norštině naleznete zde). Pijí je 41 % dívek a 54 % chlapců, což je shodně u obou pohlaví o 13 % více než před třemi lety, ovšem nejvíce vzrostla za stejnou dobu spotřeba u osob mladších 16 let (10-12 let z 8 na 19 %; 13-15 let z 32 na 53 %; 16-18 let z 62 na 70 %).

„Vzhledem k škodlivým účinkům těchto nápojů je třeba chránit děti a dospívající zákazem prodeje. Nacházejí se totiž v citlivém věku, ať už fyzicky nebo psychicky a sociálně. Proto je alarmující, že se pro ně nápoje se stimulujícími látkami a nežádoucími účinky stávají běžnou záležitostí“, upozorňuje Istefjord. Energetické drinky obsahují stimulující přísady, jejichž účinek se navzájem posiluje - kromě kofeinu (obvykle 320 mg/l a více) také ženšen, guaranu, taurin apod. Přijímané ve vychlazené podobě a s kyselinou uhličitou perlivého nápoje, která zvyšuje příjem kofeinu krví, jsou povzbuzující složky nebezpečnější.

Výzkum obsahoval otázky na 11 různých vedlejších účinků, potvrzených v odborné literatuře, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Skoro polovina respondentů některý z nich pocítil. Nejčastěji se jednalo o náhlý nedostatek energie (22 %), poruchy spánku (17 %), třes, bušení srdce, hyperaktivitu a bolest hlavy (přes 10 %) nebo bolest na prsou. 3-8 % dotázaných mělo poruchu soustředění, nervozitu, nevolnosti, bolest na prsou a ospalost.

Některé obchodní řetězce v Norsku dobrovolně dodržují zákaz prodeje do jistého věku, i když každý z nich do jiného. Podle norských kolegů je třeba neprodleně podniknout jednotné kroky k omezení spotřeby energetických nápojů neplnoletými, nejlépe státem a jeho úřady.

Související články