poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zdravá strava před roztroušenou sklerózou neochrání

23.11.2018

Pomáhá příjem omega-3 mastných kyselin a vitaminu A nebo dodržování diety vylepšit klinický obraz při roztroušené skleróze a zpomalit či dokonce zastavit její postup? Vědecké důkazy chybí.

Roztroušená skleróza (RS) postihne 6 z 10 000 Evropanů. Je způsobena výskytem zánětlivých ložisek v centrální nervové soustavě (mozku a míše) a projevuje se zrakovými poruchami, emoční labilitou nebo dokonce paralýzou. Je druhou nejčastější příčinou postižení mladých lidí po nehodách. Její vývoj, postup, projevy a míra ovlivnění každodenního života či omezení samostatnosti se u každého pacienta liší. Proto je nazývána nemocí tisíce tváří. Nejčastěji je diagnostikována jako relapsující-remitentní (RRMS), jejíž symptomy vypadají dočasně, ale pravidelně se vracejí a v době mezi nimi se stav pacienta nezhoršuje. V dalších fázích projevy nemoci sílí a klidová období mezi nimi mizí. Věda zatím neodhalila příčiny vzniku RS. Předpokládá se, že je to autoimunní choroba, při které se imunitní systém obrací proti vlastnímu tělu a vytváří zánětlivá ložiska v páteřních nervech a v mozku.

K léčbě se používají různé léky, které mají za cíl předejít zhoršení nemoci a zpomalit její postup. Jejich účinek se u různých pacientů liší a některé vedlejší účinky mohou zhoršit kvalitu života. Nemocní proto vyhledávají další možné způsoby, jak s RS bojovat. Na ně cílí propagace protizánětlivých diet a antioxidačních doplňků stravy. Rakouská organizace Medizin transparent vyhledala a prozkoumala v reakci na spotřebitelský dotaz dostupné odborné studie na toto téma.

Lze se projíst ze zánětu?

Protizánětlivé diety si kladou za cíl snížit náchylnost těla ke vzniku zánětů. Měly by tedy umět zredukovat i počet zánětlivých ložisek v mozku a páteři při RS. Z toho logicky vyplývá, že by se mohlo jednat o konzumaci nenasycených mastných kyselin, jako jsou omega3 mastné kyseliny, u kterých se předpokládá nižší tvorba zánětlivých látek než u nasycených mastných kyselin. Stejně tak by do nich mohly patřit antioxidanty, například vitaminy A a E nebo rostlinné polyfenoly karotenoidy, které by zmírnily škodlivé reakce na zánětlivé faktory a snížily tzv. oxidační stres.

Teorie versus skutečnost

Teoreticky by zmíněné způsoby stravování mohly být účinné, vše zní logicky a důvěryhodně. Na pacientech s RS byly zkoumány různé diety. Nicméně u žádné z nich nebylo pozorováno podstatné zlepšení stavu nemocných, některé studie nezaznamenaly ani smysluplné náznaky účinku.

Nejvíce toho víme o účincích omega 3 mastných kyselin. Ty jsou obsaženy v rybím tuku a v některých rostlinných olejích. Přesvědčivé důkazy, že by organismu pomáhaly bojovat s RS však nejsou. Jediná studie zkoumající efektivitu vitaminu A také nic podstatného neprokázala. Různé diety, například paleo dieta, středomořská dieta nebo dieta s nenasycenými mastnými kyselinami, byly zkoumány jen ve dvou dostupných pracích.

Všechny tyto výzkumy trpí špatnou metodologickou kvalitou a byly provedeny na příliš malém vzorku pacientů, proto z nich nelze vyvodit relevantní závěry. Nelze se z nich dozvědět ani o možných vedlejších účincích dlouhodobého dodržování stejné diety nebo trvalého užívání doplňků stravy.

Související články