poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Belgičané chtějí ve školách propagovat regionální masné výrobky. Narážejí na kritiku

31.12.2018

Belgické školy dostaly metodologická doporučení, jak propagovat maso místního původu, a tudíž jeho konzumaci mezi žáky. Tím se dostávají do křížku s úřady kvůli (ne)dodržování zdravého jídelníčku a negativním vlivům na životní prostředí.

Ministři zemědělství Vlámska a Valonska poslali školám vypracovaný program, který má dětem představit místní chov dobytka a vyzdvihnout kvalitu belgického masa. Valonský úřad pro kvalitní zemědělství Spaq-W a vlámské centrum pro zemědělství a rybolov VLAM připravily tři programy sledující stejný cíl – zvýšit spotřebu masa od místních výrobců. Jejich brožury představují životní podmínky skotu ve Valonsku a Flandrech idylicky a nezmiňují intenzivní stájový chov ani množství vznikajících skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování.

Belgická ministerstva zdravotnictví a životního prostředí přitom doporučují omezit konzumaci masa na 500 g červeného týdně. Zároveň radí vyhýbat se uzeninám. V opačném případě mohou hrozit zdravotní problémy a roste nebezpečí vzniku rakoviny tlustého střeva. Zemědělské chovy přitom vytvářejí 14,5 % všech skleníkových plynů na zeměkouli, jak zjistila FAO, Organizace pro výživu a zemědělství OSN.

Kolegové ze spotřebitelské organizace Test-Achats proto očekávají vysvětlení příslušných ministrů a upozorňují, že je třeba soustředit pozornost příslušných orgánů jiným směrem, vyvinout úsilí k přechodu chovů k ekologičtější praxi a pokračovat v osvětě zvyšující povědomí o pravidlech zdravého způsobu života.

Související články