poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Makronky z obchodů mohou obsahovat nezdravá barviva

2.1.2019

Zářivých barev makronek bývá dosaženo aditivy, jejichž množství často přesahuje povolené limity. Některé obsahují zakázané přísady. Nemilou zprávu zjistil francouzský úřad pro hospodářskou soutěž, ochranu spotřebitelů a boj proti podvodům.

Používání potravinářských barviv by se mělo řídit normami. Kontroly oblíbených cukrovinek makronek (původní zprávu ve francouzštině naleznete zde) nicméně ukázaly, že 44 % z 30 zkoumaných výrobků méně nebo více závažně porušovalo normy. 22 % makronek bylo dokonce vyhodnoceno jako nevhodné ke konzumaci.  Důvodem bylo překročení povoleného množství barviv v kategorii jemného pečiva, do které makronky patří. V některých byly dokonce barvicí složky, jejichž použití je zakázáno.

Barviva jsou označena písmenem E a trojmístným číslem začínajícím jedničkou, například E102, E124 apod. Jejich používání je přísně sledováno. Evropská komise určuje maximální povolené množství v jednotlivých skupinách potravin na základě zpráv a doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA. Zvýšenou pozornost věnují tyto instituce azobarvivům, která mohou mít nežádoucí vliv na hyperaktivitu a zhoršení pozornosti u dětí. Obaly výrobků, které je obsahují, musí před touto skutečností varovat přesně určeným prohlášením.

Související články