poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Osvěžovače vzduchu mohou vyvolávat alergie nebo dokonce astma

29.1.2019

Osvěžovače vzduchu příjemně navoní dům i auto, ale mohou škodit zdraví. Obsahují řadu alergenů, které dráždí kůži i dýchací cesty.

S lákavou vůní snadno vdechneme i nežádoucí chemikálie. Kromě podráždění mohou při dlouhodobějším účinku způsobit astma nebo hypersenzitivitu na aromatické látky. Dánský úřad pro ochranu životního prostředí proto vydal doporučení vyhýbat se osvěžovačům vzduchu, jejichž používání považuje za zbytečné vystavování organismu škodlivým chemikáliím.

Trh s osvěžovači v Dánsku se přitom neustále rozšiřuje – používá je tam každý dvacátý. Do nabídky patří stejně jako u nás spreje, které jsou nejčastěji používané na toaletách, elektrické rozprašovače s pravidelným periodickým střikem, skleněné nádobky s tekutým parfémem, jehož vůně se šíří tyčinkami, nebo osvěžovač vzduchu visačky typu voňavého stromku do auta.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk doporučuje používat osvěžovače vzduchu co nejméně a s ohledem na zdraví všech, kteří se v jejich dosahu pohybují. Místo nich je lepší dbát na čistotu prostor a pravidelně větrat. Původní článek našich severských kolegů naleznete zde.

Související články