poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Blíží se zákaz volného prodeje energy drinků? Seveřané mají jasno

22.2.2019

Děti a mladí lidé pijí - energetické nápoje ve stále větší míře. Tři čtvrtiny Norů v průzkumu vyjádřily názor, že energy drinky nepatří do regálů s vodou a dalšími nealkoholickými nápoji a nesmí se prodávat dětem a dospívajícím.

Závěr průzkumu norské spotřebitelské organizace Forbrukarrådet je jasný – zvyšující se konzumace energetických nápojů mezi dětmi a mladými lidmi je vnímána jako skutečný problém v celé zemi. Polovina respondentů považuje za vhodnou věkovou hranici 18 let nebo dokonce naprostý zákaz prodeje. Dvě pětiny se domnívají, že by stačilo zamezit prodeji osobám mladším 16 let.

Podle loňského výzkumu pije energy drinky 50 % dospívajících mezi 10 a 18 lety a polovina z nich někdy pocítila nežádoucí vedlejší účinky. Čerstvé údaje ukazují, že se „energiťáků“ během roku 2018 v Norsku prodalo 30 milionů litrů, což je o 20 % více než v předešlém roce. Podstatná část nápojů přitom připadá právě na děti a dospívající.

Ještě před deseti lety přitom v Norsku nebyly energetické nápoje dostupné v obyčejných obchodech a omezení se vztahovalo také na dospělé zákazníky.

Velká většina účastníků posledního výzkumu by ráda viděla energy drinky jednoznačně oddělené od nealkoholických nápojů a vod k běžnému každodennímu pití. 60 % si myslí, že by měly být vystavovány a prodávány spolu s alkoholickými nápoji.

Některé norské obchody už dobrovolně zavedly věkové omezení prodeje, ale podobná opatření nejsou sjednocena a neplatí všude. V těchto dnech se očekává zveřejnění zprávy s doporučeními tamějšího úřadu pro bezpečnost potravin a ministerstvo zdravotnictví se chystá během jara zvážit nové kroky na ochranu dětí a dospívajících před škodlivými následky vysoké spotřeby energetických drinků.

Související články