poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Probiotika budoucnosti mají chránit před osteoporózou nebo rakovinou prsu

29.8.2019

Využití probiotik pro ženy se na základě nových vědeckých poznatků neustále rozšiřuje. V dohledné době by mohla pomáhat s různými ženskými zdravotními problémy, projevy klimaktéria nebo dokonce nádory.

Britský server Lumina Intelligence se zaměřil na probiotické produkty pro ženy. Objevy nových shluků mikroorganismů v mikrobiomu lidského těla nás přibližují k okamžiku, kdy budeme moci rozšířit seznam chorob, před kterými člověka mohou bránit cíleně vyvinutá probiotika.

Pro ženy jsou nepříjemné a někdy i nebezpečné různé symptomy menopauzy nebo choroby postmenopauzy. Nejznámější jsou návaly, ale patří sem i vaginální suchost nebo časté infekce močových cest. Závažná je osteoporóza, jelikož hustota kostní tkáně se může během 5–7 let po menopauze snížit až o 20 %. To vše jsou oblasti, kde by probiotika zdárně konkurovala vitamínům, minerálům a bylinným přípravkům. Doplnila by tak již existující trh s probiotickými produkty určenými výhradně ženám při vaginálních, močových, těhotenských nebo kožních indikacích a celkem by tak oslovila 1,4 miliardy žen. Probíhající výzkumy v oblasti prsního mikrobiomu mohou z probiotik vytvořit rovněž alternativu antibiotik při zánětu prsu a ovlivnit také léčbu vážnějších chorob, jako jsou prsní nádory.

Internetové vyhledávače zaznamenaly v posledních letech zvýšený zájem o probiotika pro ženy, přípravky zajišťující vyvážené pH, ale i o produkty pro těhotné. Důvodem může být  vysoký počet otěhotnění v důsledku asistované reprodukce, kdy jsou budoucí matky mnohdy opatrnější a úzkostlivější než po přirozeném početí. Probiotika tak bezesporu patří k stálicím a budou neodmyslitelnou prevencí i v budoucnu.

Související články