poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na dětské panenky s parfémem nebo ftaláty

24.12.2019

Dánské testy prokázaly, že většina panenek splňuje normy EU. Některé však mohou obsahovat zakázané ftaláty nebo jiné nežádoucí látky v nebezpečném množství. Vyhněte se rovněž parfémovaným panenkám, protože vyvolávají alergii.

Děti s panenkami tráví mnoho času, objímají je a často s nimi spí. Hračky by proto měly být naprosto bezpečné. Nesmí obsahovat alergeny nebo nebezpečné chemikálie, jako jsou endokrinní disruptory. Množství těchto látek v hračkách je přísně omezeno.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk provedla test 20 panenek. Dobrou zprávou je, že 14 výrobků prošlo na výbornou a získalo nejvyšší hodnocení.

Našly se však i problematické výrobky. Ve třech panenkách byly ftaláty, tedy látky používané k změkčení plastů. Některé narušují hormonální rovnováhu v těle a jejich použití v hračkách je zakázané, případně limitované. Ftaláty mohou dětskému organismu uškodit při doteku, ale také se vylučují do vzduchu a dítě je může vdechnout. Studie ukázaly, že například prach dětských pokojů někdy obsahuje velké množství ftalátů.

Jedna panenka s ftaláty neohrozí vážně dětské zdraví. Přispívá však k vzniku koktejlového efektu, při kterém se násobí účinek nežádoucích látek, kterým je dítě vystaveno v běžném životě.

Ani parfémy zdraví neprospívají, protože mohou vyvolat alergii na celý život. Ve zmiňovaném testu byla parfemovaná trojice panenek.

Dvě parfémované panenky a jedna s nežádoucími ftaláty byly zakoupeny na internetu (Amazon, Wish), zbývající tři problematické vzorky byly zakoupeny v malých dánských obchodech. Produkty z etablovaných obchodů splňovaly všechna bezpečnostní nařízení.

V testu propadly následující výrobky:

  • Cabbage Patch Kids Naptime Babies,
  • panenka Chao Chao,
  • Every girl´s dream – Angel Girl,
  • Corolle Babydoll Paloma,
  • Wish NPK Doll / Reborn baby doll,
  • Wish wanJu ("Frost").
Související články