poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Javorový sirup není o moc zdravější než cukr

22.1.2020

Javorový sirup je koncentrovaný cukr a nelze jej považovat za automatickou součást zdravého stravování. Správně skladovaný a konzumovaný s mírou však nikomu neuškodí.

Javorový sirup je vyroben z mízy javorů. Vařením se míza zbaví vody, čímž se zvýší koncentrace cukru. Následnou karamelizací vzniká sirup s bohatou sladkou chutí a charakteristickou barvou. Pravý javorový sirup má javorovou chuť s náznaky karamelu, vanilky a švestky. Náhražky jsou pouze sladké a aroma je umělé.

Čistý javorový sirup je sice lepší volbou než výrobky plné umělých přísad, ale rozhodně nejde o zdravou potravinu. Z hlediska stravování jej můžeme zařadit do kategorie přidaných cukrů a jako takový by měl být uváděn i do nutričních tabulek potravin, ve kterých se vyskytuje, například v cereálních tyčinkách nebo müsli.

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports vysvětlila, proč tomu tak v USA není. Nová vyhláška měla ve Spojených státech zařadit javorový sirup a další jednoduché cukry, jako jsou med nebo obyčejný cukr, mezi přidané cukry v nutričních tabulkách. Výrobci javorového sirupu a medu však vyjádřili obavy, že spotřebitelé budou mylně předpokládat, že se jedná o obyčejný cukr či jiná podobná sladidla, a neuvědomí si, že je v potravině také med nebo sirup, které nevyžadují další přislazování a jsou přírodními produkty. Úřady námitky uznaly, ale rozhodly, že výrobci musí na obale vždy uvést procentuální podíl doporučené denní dávky cukrů, který jejich produkt tělu dodává.

Javorový sirup obsahuje rovněž riboflavin, vápník, zinek nebo draslík. Ty ovšem najdeme i v jiných potravinách, ve kterých není tolik cukru.

Podle testů Consumer Reports nelze o kvalitě javorového sirupu soudit podle jeho ceny. Větší balení jsou sice výhodná, je však třeba zvážit dobu, za kterou je spotřebujeme. Javorový sirup se totiž na rozdíl od medu kazí – mohou se v něm objevit plísně. Doporučuje se jej po otevření skladovat v lednici nejdéle rok. Neotevřené balení vydrží v chladu do dvou let. Chcete-li si plně vychutnat jeho chuť, konzumujte jej při pokojové teplotě.

Související články