poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je chlorella skutečně zázračná? Přesvědčivé důkazy chybí

4.2.2020

Doplňky stravy s vodní řasou chlorella mají zvyšovat výkon a odolnost organismu. Z dostupných poznatků však nelze o účincích chlorelly usuzovat nic určitého.

Po názvem Chlorella se skrývá několik druhů mikroskopických řas s vysokým obsahem chlorofylu. Díky němu má chlorela tmavě zelenou barvu. Chlorella je spojena s prací dvou nositelů Nobelovy ceny. Jednu získal v roce 1931 německý badatel Otto Heinrich Warburg za objev a zkoumání enzymů dýchacího řetězce, druhou dostal americký chemik Melvin Calvin v roce 1961 za výzkum fotosyntézy.

Chlorella byla podrobena řadě výzkumů. Rakouská organizace Medizin transparent prohledala tři vědecké databáze, přičemž se držela dvou kritérií: studie musí mít spolehlivou metodiku (randomized control) a mít jasné výsledky jako znatelné zlepšení atletického výkonu nebo citelné snížení únavy. Těmto podmínkám odpovídal pouze jeden malý výzkum. Účastnilo se jej 27 osob a obsahoval málo informací. Nelze z něj odvodit závěry ani o výhodách, ani o rizicích konzumace chlorelly. Z výsledků vyplývá nedostatečně prokázaná možnost, že chlorella snižuje únavu a vyčerpání.

Související články