poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé při stravování mimo domov méně dbají na zdraví

14.2.2020

Polovina jídel objednaných v klasickém typu restaurací a 70 % pokrmů, které si Američané koupí v podnicích rychlého občerstvení, nesplňuje kritéria zdravého stravování. Znepokojivé výsledky přinesla studie zveřejněná v odborném časopise The Journal of Nutrition.

Bostonští vědci zkoumali trendy strávníků v letech 2003–2016. Amerického národního průzkumu zdraví a výživy se účastnilo celkem 35 000 osob. Výzkumníci se zaměřili na stravování mimo domov. Kritériem bylo množství ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, ořechů, ryb a plodů moře a obsah slazených nápojů, průmyslově zpracovaného masa, sodíku a nasycených mastných kyselin. Méně než 1 % pokrmů bylo označeno jako zdraví prospěšné.

Na populaci Spojených států to může mít velký dopad. Každý den se téměř třetina dospělých Američanů stravuje v restauraci s obsluhou a skoro polovina navštíví fastfood. Studie se sice zaměřila pouze na to, co si lidé vybírají, ale podstatná je rovněž výživová kvalita samotné nabídky. Jídelníček nejčastěji postrádal celozrnné výrobky, ryby, mořské plody, luštěniny, ořechy a semena, ale i ovoce či zeleninu. Naopak soli bylo příliš.

Vědci ovšem vypozorovali také pozitivní změny, které během 14 let sběru dat proběhly. Například špatné hodnocení fastfoodových pokrmů kleslo ze 75 % v roce 2003 na 70 % v roce 2016. Na konci období měli spotřebitelé větší zájem o celozrnná jídla, luštěniny, ořechy a semena. Počet objednávek pokrmů s ovocem a zeleninou však naopak klesal.

Světové výživové trendy se mění. V současnosti je mnohem snazší vybrat si podnik s vhodně sestaveným jídelníčkem, který dbá na zdraví zákazníků. Jsou i takové, kde najdete jak zdravá, tak nezdravá jídla. Rozhodnutí je pak na spotřebiteli. Odpovědnost je oboustranná – restaurace nemohou nabízet to, co nejde na odbyt, a zákazníci si nevyberou to, co není v nabídce. Podle poznatků studie Američané získávají pětinu až třetinu denního příjmu kalorií při stravování mimo domov, v restauraci nebo fastfoodu.

Jak dodržet zásady zdravého stravování, a přitom si neodepřít posezení v restauraci nebo rychlé jídlo mimo domov? Hřešit lze částečně – hranolky zkombinujte s velkým salátem a grilovanou rybou nebo si k hamburgeru místo smažených brambor dejte zeleninovou polévku.

Slazené nápoje nahradí voda s citronem nebo neslazený ovocný čaj. Požádejte obsluhu o jídlo bez soli. Řekněte si o jinou přílohu – čerstvá nebo dušená zelenina dobře nahradí brambory, celozrnné pečivo je lepší než obyčejné. Vyhýbejte se slanině, klobásám, uzenému masu a vyměňte je za grilované kuřecí, ryby nebo luštěniny. Nemáte-li na vybranou, kompenzujte to salátem navíc nebo si místo moučníků kupte v zelenině banán či mandarinky, radí svorně s odborníky spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Související články