poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Inspirace pro Česko? Belgie zrušila slevy v supermarketech

22.4.2020

Belgická bezpečnostní rada v březnu rozhodla o zrušení slev v supermarketech, aby zamezila přehnanému předzásobování potravinami v domácnostech. V důsledku jejího rozhodnutí stouply ceny až o 6,6 %.

Opatření platilo od 19. března. Spotřebitelská organizace Test-Achats, která dlouhodobě sleduje ceny v obchodech, shrnula jeho následky po třech týdnech. Srovnání probíhá u 267 různých výrobků z regálů všech oddělení. Do přehledu nejsou zahrnuty čerstvé potraviny, jako jsou maso, ovoce či zelenina, jelikož jejich ceny se mohou měnit ze dne na den, ale také dle sezóny.

Zrušení akcí a slev se v různých obchodech projevilo rozličnými způsoby. Některé zdražovaly postupně, v jiných ceny vyskočily přes noc až o 2,2 %. Ve srovnání s cenovou hladinou na začátku března zaznamenali belgičtí kolegové  vzestup cen až o 6,6 % (řetězec Collect & Go) či o 5 % (Carrefour). Ceny se naopak nezměnily ve třech z devíti sledovaných řetězců (Aldi, Intermarché, Match).

Nařízení bylo odvoláno k začátku dubna. Některé ceny mírně klesly, ale už se nedostaly na úroveň před zdražením. Srovnání ceny nákupního košíku v jednotlivých supermarketech však ukázala, že změny nejsou drastické. Největší zdražení celého balíčku zůstává ve dvou řetězcích, a to v rozmezí 2–3 %.

Ukazuje se, že změny cen běžných potravin a drogérie v době koronavirových opatření v Belgii byly vesměs důsledkem zrušení slev a prodejních akcí. Podle pozorování Test-Achats se slevy a akční nabídky začaly v dubnu objevovat zpočátku pomalu a váhavě, ale postupně se znovu vracejí do všech obchodů. V jednom ze dvou řetězců, který nabízel nejlevnější nákupy v prosinci 2019, zůstává spotřebitelský koš nejvýhodnější (Colruyt).

Související články