poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test lubrikačních gelů: Kterým se vyhnout?

11.5.2020

Většina lubrikantů a gelů proti vaginální suchosti neobsahuje nežádoucí chemikálie. Bezpečnější jsou neparfémované přípravky. Některé mohou poškodit kondomy nebo sexuální pomůcky.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 29 lubrikantů a vaginálních gelů. 21 vzorků získalo nejlepší chemické ohodnocení. Neobsahovaly parfémy, alergenní látky ani endokrinní disruptory.

Hlavní složkou dvou lubrikantů byla nežádoucí silikonová látka cyklopentasiloxan. Ta narušuje hormonální rovnováhu a škodí životnímu prostředí. Je uvedena na prvním místě ve složení obou produktů. To znamená, že je hlavní složkou. V dalších dvou přípravcích byly přítomny methylparaben a methylparaben sodný. Parabeny jsou řazeny mezi endokrinní disruptory.

Škodlivá chemie v lubrikantech a vaginálních gelech může přispět k vzniku tzv. koktejlového efektu. Jedná se o kumulovaný účinek celkového množství nežádoucích látek, kterému je organismus vystaven z mnoha různých produktů, s nimiž přijde do styku.

Čtyři vzorky obsahovaly parfém. Alergie na parfémy nebo vonné rostlinné výtažky se může projevit v jakémkoliv věku. Uživatel by proto měl dobře zvážit, zda skutečně potřebuje navoněný výrobek.

Vaginální gely a lubrikanty jsou vyrobeny na bázi vody, oleje nebo silikonu. Produkty na vodní bázi lze bez obav použít také spolu s kondomy nebo sexuálními pomůckami. Některé oleje a silikonové látky však mohou ochranné a sexuální pomůcky poškodit. Je proto nutné sledovat pokyny výrobce. V nich by měl být uveden způsob bezpečného zacházení a varování před nevhodnými přípravky.

Originální článek naleznete zde. U každého lubrikantu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl produkt v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články