poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Připravte se na nové štítky pneumatik

17.6.2020

Příští rok budou štítky pneumatik obohaceny o nové informace. Nově budou obsahovat údaje o přilnavosti na sněhu a námraze a o životnosti. Štítky budou povinné pro pneumatiky nejen osobních, ale i nákladních vozů.

Povinnost označovat pneumatiky štítky s informacemi platí od roku 2012. Jak informovala francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir, evropské orgány se nyní shodly, že je třeba označení změnit. Nové informace by měly spotřebitelům usnadnit výběr a pomoci ke snížení spotřeby vozů.

Nové etikety budou zavedeny 1. května 2021. Kromě dosavadních informací o spotřebě paliva, hlučnosti a přilnavosti na vodě budou obsahovat rovněž údaje o přilnavosti na zasněžené a namrzlé vozovce. Později přibydou orientační informace o životnosti pneumatiky (kilometrovém nájezdu) a odolnosti. Měření oděru bude mít za cíl srovnat vliv použití zboží různých výrobců na životní prostředí, protože bude svědčit o množství gumových částic, které se z pneumatik uvolňují během jízdy.

Povinnost se nebude vztahovat pouze na pneumatiky pro osobní automobily a lehká užitková vozidla (pneumatiky třídy C1 a C2), ale také na ostatní vozy (třída C3). Odhaduje se, že po zavedení nového označení mohou emise CO2 klesnout až o 10 milionů tun ročně.

Související články