poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britská vláda začne bojovat s obezitou

17.8.2020

Opatření britské národní strategie proti obezitě se dotknou všech. Slevové akce, reklamy i informace na obalech již nebudou jako dřív.

Téměř dvě třetiny dospělých a jedna třetina dětí po ukončení základní školy ve Velké Británii trpí nadváhou či obezitou. Cílem startující národní kampaně je usnadnit lidem přechod k zdravějšímu životnímu stylu, podpořit rozumné stravování a motivovat k aktivnímu pohybu. Řada kroků ovlivní výrobu potravin, ale některé cílí přímo na spotřebitelské zvyky.

Nabídky balení navíc, například 2+1 zdarma, zmizí z kamenných i internetových obchodů. Výzkum spotřebitelské organizace Which? v letech 2016 a 2019 ukázal, že se tyto akce většinou vztahují na cukrovinky, slazené nápoje a další produkty s vysokým obsahem tuků, soli nebo cukru. Vládní opatření mají omezit podporu nákupu tohoto typu potravin. Nebudou umísťovány na nejlepších místech v obchodech, například u vstupu nebo v okolí pokladen. Prodejci budou motivováni k propagaci a poskytování slev na vhodnější potraviny, jako jsou například ovoce nebo zelenina.

Televizní a online reklama na nezdravé potraviny a nápoje bude zakázána, a to zejména před 21. hodinou. Výzkum Which? odhalil, že stávající omezení nejsou účinná a nevztahují se na programy sledované dětmi. Podle společnosti Cancer Research UK téměř polovina reklam na čtyřech populárních televizních kanálech v roce 2019 propagovala výrobky s vysokým obsahem tuků, cukrů nebo soli a jejich intenzita vzrůstala až na 60 % v čase 18:00–21:00 h., kdy se před obrazovkou schází celá rodina. Nebudou proto propagovány lupínky, sušenky, čokoláda a další sladkosti, některé snídaňové cereálie a sladké nápoje. Řetězce pizzerií a rychlého občerstvení budou muset změnit své reklamní spoty, pokud je budou chtít zařadit do vysílání před 21. hodinou. Britská vláda zvažuje také možnost naprostého zákazu online reklamy na potraviny a nápoje s vysokým obsahem tuků, cukrů nebo soli.

Restaurace, kavárny a fastfoody zaměstnávající více než 250 osob budou uvádět kalorickou hodnotu každého pokrmu ve své nabídce. Informace o počtu kalorií umožní spotřebitelům informovaný výběr. Kalorická hodnota stejného jídla v podniku je zpravidla vyšší, než při domácí přípravě.

Většina lidí si neuvědomuje, že alkoholické nápoje obsahují mnoho kalorií. Pravidelní konzumenti tak získávají přibližně 10 % svého denního příjmu. Britská vláda proto zavede povinnost uvádět na alkoholických nápojích množství obsažených kalorií.

Na balení mnoha potravin ve Spojeném království najdete štítek s nutričními hodnotami, který barvami semaforu umožňuje jednoduchým a srozumitelným způsobem srovnat jednotlivé výrobky. Zatím se nejedná o povinné označení. Úřady se chystají posoudit na základě průzkumů a srovnání s podobnými systémy z jiných zemí, například s francouzským NutriScore, jak jeho podobu a použití zdokonalit.

Související články