poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jsou výrobky light skutečně zdravější?

18.8.2020

Produkty bez tuku či cukru nejsou vždy nízkokalorické. Označení „light“ nemusí automaticky znamenat, že výrobek prospívá zdraví.

Jemné barvy balení, označení „bez přidaných cukrů“ nebo „nízký obsah tuku“ lákají mnoho spotřebitelů. Co je však skutečně odlišuje od ostatních potravin? Tématu se věnovalo rakouské sdružení spotřebitelů VKI.

Je důležité vědět, že deklarace na obalu nemusí automaticky znamenat, že jde o nízkokalorickou potravinu.

Produkt smí být označen jako „lehký“ (anglicky „light“ nebo zjednodušeně „lite“) pouze v případě, že je v něm méně cukru nebo tuku než ve standardní variantě. Řada příchutí se však bez tuku neobejde a jeho redukce může vést k méně intenzivní chuti. Výrobci tento problém často řeší přidáním cukru, sladidel nebo dalších podobných přísad. To neplatí pro sýry, mléko, přírodní jogurty nebo tvaroh, proto jsou jejich lehké verze skutečně méně kalorické.

Naopak v nízkotučných pomazánkách, šlehačce nebo mascarpone je ztráta chuti často vyvažována aditivy. Nelze proto tvrdit, že lehké výrobky jsou automaticky prospěšnější zdraví než ostatní potraviny.

Nutriční tabulky potravin a seznam ingrediencí na obalech by měly spotřebitelům poskytnout dostatek informací k základní orientaci o energetických a výživových hodnotách, ale znamenalo by to porovnat běžný a odlehčený produkt, což bývá složitější a časově náročné. Tento problém úspěšně řeší některá jednotná označení potravin, jako je například francouzské Nutriscore

Související články