poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Máte rádi sushi? Ani s jídlem z mořských řas by se to nemělo přehánět

21.8.2020

V mořských řasách se hromadí těžké kovy a často obsahují velké množství jódu z mořské vody. Jejich konzumace se proto nesmí přehánět.

Evropané mají rádi pokrmy z mořských řas, Evropská komise proto vyzvala k sledování kvality těchto produktů. Německé orgány v roce 2018 prověřily 165 vzorků. Více než polovinu tvořily červené řasy. Šlo například o řasy nori, používané k balení sushi. 35 vzorků bylo z hnědých řas wakame nebo kombu, které se často používají například v polévkách.

Listy mořských řas mohou obsahovat přebytek jódu, který negativně ovlivňuje činnost štítné žlázy. Výrobky s řas obsahující přes 20 mg jódu na kilogram proto musí uvádět jeho množství, doporučenou maximální spotřebu a varování před možnými následky nadměrné konzumace. Tři čtvrtiny zkoumaných vzorků obsahovaly více než 20 mg jódu na 1 kg a balení 8 % z nich neobsahovalo povinné informace a varování.

V zkoumaných řasách bylo také mnoho hliníku, arsenu, olova, kadmia a uranu. Závazné limity pro tyto látky v sušených řasách k přímé spotřebě v současné době neexistují. Německý federální úřad pro ochranu spotřebitele a bezpečnost potravin pracuje na stanovení mezních hodnot bezpečných pro zdraví zákazníků, které by pak měly být schváleny pro všechny země Evropské unie.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest doporučuje nejíst příliš často potraviny z mořských řas a kupovat pouze ty, které uvádějí obsah jódu a maximální spotřebu. Sušené řasy používejte střídmě a s rozmyslem, například wakame v polévce miso nabobtná až desetkrát. Před vařením namočte polévkové řasy po dobu tří až čtyř hodin. Před samotnou přípravou pokrmu je několikrát opláchněte a vodu vylijte.

Související články