poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chytré spotřebiče v EU budou bezpečnější

4.9.2020

Evropská komise od konce příštího roku zpřísní bezpečnostní požadavky na chytré spotřebiče s připojením na internet. Chce tak omezit kybernetické útoky na soukromé i veřejné sítě a lepší zabezpečení chytré domácnosti.

Počet zařízení připojených k internetu neustále roste a zároveň přibývá krádeží osobních údajů. Evropská komise oznámila, že připravuje přísnější právní předpisy, které mají vejít v platnost koncem roku 2021.

Mezi chytré spotřebiče patří například bezpečnostní kamery, zvonky, termostaty, ale třeba i vysavače, televize nebo ledničky. Skoro všechny mají bezpečnostní nedostatky. Většina používá ve výchozím nastavení slabá hesla, která jsou někdy dokonce napsána přímo na štítku zařízení, nebo odesílají data přes internet nechráněným způsobem. Nastavení některých spotřebičů neprobíhá v zabezpečeném režimu. Současným řešením bývá aktualizace softwaru, ale výrobci ji v mnoha případech nepovažují za nutnou.

Nová evropská legislativa má zajistit standardizovanou certifikaci počítačového hardwaru v celé EU. Do roku 2023 by mohla být dobrovolná, poté se však stane závazným požadavkem pro všechny výrobce.

Ti budou také muset poskytovat bezpečnostní aktualizace na dostatečně dlouho, aby spotřebitelé a jejich údaje byli chráněni po celou dobu životnosti zařízení. Společnosti budou muset poskytovat podrobnější informace ohledně správného a bezpečnějšího nastavení, dostupných aktualizací i případných rizik.

Související články